چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۶
بررسی تلفظ در شعر فارسی در کیمیای کلمات رادیو فرهنگ

برنامه «کیمیای کلمات» جمعه۱۲دی ماه به معرفی کتاب «تلفظ در شعر فارسی» اختصاص دارد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در این برنامه بهرام پروین گنابادی کارشناس مجری برنامه «کیمیای کلمات» به معرفی و‌ بررسی کتاب «تلفظ در شعر فارسی» نوشته وحید عیدگاه طرقبه‌ای می‌پردازد.

این برنامه به معرفی و بررسی کتاب تلفظ در شعر فارسی به قلم وحید عیدگاه طرقبه‌ای اختصاص یافته که شنوندگان رادیو فرهنگ این هفته بخش اول آن را می‌شنوند.

 این کتاب کامل‌ترین و کلان‌ترین پژوهشی است که درباره مباحث آوایی شعر کهن فارسی انجام شده است و از معدود تالیفات مبتنی بر استقرای تام به شمار می‌رود.

نویسنده برپایه وزن و قافیه و صناعات بدیعی تفاوت‌ها و اشتراکات آوایی آثار منظوم فارسی را از نخستین دوره تا اوایل سده هفتم نشان داده است و در زبان هر شاعر تلفظ‌های اصیل را مشخص کرده و باتوجه به قواعد و معیارهای آوایی، واژه‌ها و بیت‌ها و قطعات تحریف‌ شده را نمایان ساخته است.

«کیمیای کلمات» روایتی نو از متون کهن است، متون کهن ادب فارسی به همراه پژوهش‌های معاصری که درباره این آثار نگاشته شده‌اند. این برنامه جمعه هر هفته ساعت ۲۰:۱۵ به تهیه‌کنندگی فریده گودرزی و اجرای کارشناسی بهرام پروین گنابادی پخش می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز شنونده این برنامه باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها