شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۰
جلال ملکشاه شاعر مطرح کُرد درگذشت

«جلال ملکشاه»، شاعر و مترجم مطرح کُرد شامگاه شنبه ۱۰ آبان‌ماه به‌دلیل بیماری مزمن داخلی در ۶۹ سالگی درگذشت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در کردستان، «جلال ملکشاه» شاعر مطرح کُرد شامگاه شنبه ۱۰ آبان‌ماه جاری بعد از طی یک دوره بیماری در سن ۶۹ سالگی آسمانی شد و دار فانی را وداع گفت.

جلال ملکشاه متولد 1330 روستای ملکشان از توابع شهر سنندج در استان کردستان بود. وی از جوانی به شعر و شاعری روی آورده و با بزرگانی چون احمد شاملو رفت و آمد داشت. اشعار ملکشاه به زبان‌های کردی و فارسی منتشر شده‌اند و از معروفترین شعرهایش حکایت عقاب و کلاغ و درخت پیر است که به بیش از ۱۰ زبان زندهه دنیا ترجمه شده‌اند.

اشعار ملکشاه، ساده، بی‌تکلف و سرشار از معنی‌اند و از نقاط قوت شعر و ادبیات کردی محسوب می‌شوند. زندگی سخت مو پرمشقت وی تاثیر عمیقی بر اشعارش گذاشته‌اند و این درد و رنج را می‌توان به وضوح در اشعار ملکشاه مشاهده کرد. 

اشعار جلال ملکشاه از یک طرف حوزه‌هایی چون بیان دردهای انسانی، ضعفهای موجود در جامعه و نابرابری‌های اجتماعی و از طرف دیگر حوزه‌هایی چون بیان حالات شخصی، دردهای روحی و فشارهای زندگی را دربرمی‌گیرد.

وی به‌عنوان یکی از مطرح‌ترین شاعران کُرد در زمینه شعر نو کردی شناخته می‌شود. یکی از آثار جلال ملکشاه کتابی با عنوان «زڕه‌ی زنجیری وشه‌ دیله‌کان / نالهٔ زنجیر واژگان اسیر» است که دربرگیرنده شعرهای کردی شاعر است و در سال ۱۳۸۳ در سنندج به چاپ رسیده است.

این شاعر نامدار کرد شامگاه امروز شنبه در سن 69 سالگی به‌دلیل کهولت سن دار فانی را وداع گفت و برای همیشه مشتاقان شعر کردی را ترک کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها