سه‌شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۶
کتاب «پرواز با بال مگس» منتشر شد

کتاب «پرواز با بال مگس» به قلم حجت‌الاسلام سیدعلی اصغر علوی توس نشر معارف منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ کتاب «پرواز با بال مگس» اثر پژوهشی و فقه الحدیثی در روایت اشکی به اندازه بال مگس که در تمام کتب روایی آمده و مشهور است به قلم شیوای حجت‌الاسلام سیدعلی‌اصغر علوی توسط نشر معارف به چاپ رسید.

روایت مشهوری با این مضمون که: «هر کس برای امام حسین (ع) به اندازه بال مگسی اشک بریزد گناهانش بخشیده می‌شود» دستمایه پژوهشی برای سیدعلی‌اصغر علوی شده است که کتاب‌های زیادی با موضوع عاشورا دارد. وی در این کتاب به سه پرسش اساسی در مورد این روایت «چرا مگس؟»، «چرا بال مگس؟» و «چرا اشکی به اندازه بال مگس؟» پاسخی عالمانه و پژوهشانه می‌دهد.

نویسنده در مورد علت نگارش این کتاب می‌گوید:
«سال 1437 در هیاهوی شهرآشوب حماسة اربعین اباعبدالله ع، به دنبال رزق روضه‌ای در کوچه پس کوچه‌های شهر آروزها، کربلا، بودم که دست تقدیر برای خلوت و اشک گوشه‌ای فراهم کرد؛ در حالی‌که موسی‌وار «ثمّ تولی الی الظلّ فقال ربِ انی لما أنزلتَ الی من خیرٍ فقیرٌ» حال و قالی بود که آن دم می‌گذشت ... تا آنکه کلامی دل‌نشین از دل موکبی برای این مستمعش پرسشی شگفت و البته قدیمی را تازه کرد و آن رمز و راز این روایت بود: «کسی که یادی از حضرت حسین علی(ع) نزدش بشود و از چشمش به مقدار بال مگس اشک خارج شود، اجر او بر خداست و حق تعالی به کمتر از بهشت برای او راضی نیست»

این سوال و بیان چند نکته درباره آن، مانند جرعه‌های زلالی بود که جان تشنه و زمین ترک خورده ذهن محقق را طراوت می‌بخشید تا به پشتوانه آن، اندیشه‌ای نو در جان پژوهشگر عاشورا شکفتن گیرد و اسرار بال مگس را در این روایت دوباره و دوباره جست و جو کند ...»

کتاب «پرواز با بال مگس» اثر حجت‌الاسلام سیدعلی اصغر علوی در 124 صفحه با شمارگان 1000 نسخه به بهای 20 هزار تومان توسط نشر معارف راهی بازار کتاب شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها