دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴
تازه‌ترین شماره نشریه «اطلاعات حکمت و معرفت» به پیشخان آمد

شماره 153 نشریه اطلاعات حکمت و معرفت با عنوان «حکمت زندگی» منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، شماره 153 نشریه اطلاعات حکمت و معرفت با عنوان «حکمت زندگی» منتشر شد. همچنین در بخش کتاب این نشریه سه کتاب از انتشارات «آیت اشراق» به قلم مهدی دهباشی با عناوین «پژوهشی تطبیقی در هستی‌شناختی و شناخت‌شناسی ملاصدرا و وایتهد: فیلسوفان مشهور فلسفۀ پویشی در شرق و غرب»، «سرنوشت و آزادی از دیدگاه ملاصدرا»، «سیر تصوف از ایران به هند» و همچنین کتاب «فلسفه تراژدی» به قلم جولیان یانگ (نشر ققنوس) معرفی، نقد و بررسی شده است.

این ویژه‌نامه با هشت نوشتار مجموعه‌ای از نظرات برخی متخصصین در باب کلیت مفهوم‌های حکمت و فلسفۀ زندگی و نیز همچنین مصادیق آن در فعالیت‌های مختلف زندگی معمول انسانی است.

 نخستین نوشتار گفت‌و‌گویی است با عنوان «فلسفه زندگی و زندگی فلسفی» با مصطفی ملکیان که به تعریف دو مفهوم فلسفۀ زندگی و زندگی فلسفی می‌پردازد، و پس از بیان نکاتی در باب تمایز آنها از یکدیگر به موضوعات مرتبطی چون «معنای زندگی» و «فلسفه عملی» اشاره می‌کند. ملکیان در ادامه این بحث، پس از بیان ربط و نسبت این مفاهیم با یکدیگر و بیان موضوعات مربوط به فلسفه زندگی، بر اهمیت شناخت «سنخ روانی» در انتخاب بصیرت‌مندانه سبک مناسب زندگی تأکید می‌کند.

گفت‌‌وگوی دوم با عنوان «حکمت رویا» با دکتر  محمدرضا سرگلزایی به بیان این موضوع می‌پردازد که از منظر یونگ«رؤیا»  چگونه و بر چه اساسی می‌تواند به‌مثابۀ نوعی راهنما، مأموریت انسان در زندگی را به او گوشزد کند.

سومین مطلب این ویژه‌نامه با عنوان «درنگی در حدود امکان و شرایط تحقق گفت‌وگو» به قلم محمدمهدی مجاهدی است. مؤلف این شیوه زیستن را تکاپویی مراقبانه، مدام و ارتقایابنده معرفی می‌کند که هیچ‌کس در آن مستقل از «دیگریِ معنابخش» یا بی‌نیاز از او نیست و نمی‌شود.  شناخت و رفع موانع گفت‌وگو، و فراهم آوردن شرایط گفت‌وگو در جهان واقعی است.
 
چهارمین مقاله با عنوان «مفهوم اعتماد پایه» به قلم اولی لیگرپتس و ترجمۀ علیرضا است. لیگرپتس در این نوشتار اعتماد به‌مثابه مبنای زندگی اجتماعی و نیز اعتماد در نظم و نظام طبیعت را مفاهیمی گمراه‌کننده معرفی می‌کند که مرتبط با رفتار ما هستند.

پنجمین نوشتار این ویژه‌نامه مقاله‌ای است با عنوان «روابط شخصی»  به‌قلم لارنس اِی بلوم که محسن ربیعی آن را به فارسی برگردانده است و از منظر اخلاقی به بررسی چندوچون رابطه‌های انسانی مانند دوستی، روابط خانوادگی و عشق رمانتیک می‌پردازد.

ششمین مطلب که مقاله‌ای است با عنوان «حکیم و جهان»، نوشتاری به قلم جان کوپر و ترجمه علی اخلاقی است. نویسنده در این مقاله با معرفی نگاه کل‌نگرانه، زیبا دیدن، تماشای جهان از عمق جان، در لحظه زیستن و... به‌منزله مشخصه‌های شخصیت و منش زندگی انسان حکیم، به بیان این موضوع می‌پردازد که این سبک زندگی و نگرش به جهان در عین جدا بودن از زندگی روزمره، با آن همراه است.

هفتمین نوشتار « بینش کیرکگوری و دیگری انضمامی» نام دارد که پاتریک استوک به‌رشته تحریر درآورده و راضیه زینلی به فارسی ترجمه کرده است. در این نوشتار به یکی از مفاهیم مهم مطرح‌شده در  اگزیستانسیالیسم یعنی نفوذ و دامنه تأثیر «دیگری» و ارتباط آن با فرد انسانی پرداخته می‌شود.

هشتمین و آخرین مطلب ویژه‌نامه «حکمت زندگی» مقاله‌ای است با عنوان «یکپارچگی و گسیختگی» به‌قلم جان کاتینگهام و ترجمه نغمه پروان. کاتینگهام در این مقاله یکپارچگی را عنصر ضروری یک زندگی خوب و زندگی گسیخته یا تجزیه‌شده را  همواره درمعرض بی‌ثباتی تلقی می‌کند.

بخش دوم نشریه با عنوان «اندیشه و نظر» مشتمل بر دو نوشتار است. نخست مقاله‌ای از «دین و اخلاق» به قلم انشاءالله رحمتی و دیگری مقاله‌ای با عنوان «وجود معطوف به قیامت» که  هرمان لندولت نگاشته و  میترا سرحدی به فارسی برگردانده است.

بخش سوم با عنوان گزارش به موضوع «فلسفه، امید، زندگی» می‌پردازد که تنظیم و ویرایش آن را ساسان یغمایی به عهده داشته است.

بخش چهارم با عنوان «کتاب» به دبیری منیره پنج‌تنی مشتمل بر چهار مطلب است. نخستین نوشتار این بخش با عنوان «درباره سلوک یک استاد» ضمن طرح پرسشی درباره شیوه‌های مختلف مطالعه و پژوهش فلسفی به یک عمر سلوک فلسفی مهدی دهباشی استاد فلسفه پرداخته است. دبیر بخش کتاب، در دومین نوشتار با عنوان  «مسئله مطالعات تطبیقی» با تمرکز بر موضوع مطالعات تطبیقی و سه اثر مهدی دهباشی با عناوین «پژوهشی تطبیقی در هستی‌شناختی و شناخت‌شناسی ملاصدرا و وایتهد: فیلسوفان مشهور فلسفه پویشی در شرق و غرب»، «سرنوشت و آزادی از دیدگاه ملاصدرا»، «سیر تصوف از ایران به هند» با او گفت‌وگو کرده است.

سومین نوشتار این بخش با عنوان «تراژدی محبوب ترین ژانر ادبی برای فیلسوفان» نوشتاری  به قلم منیره پنج‌تنی درباره کتاب فلسفه تراژدی با قلم جولیان یانگ است که نشر ققنوس منتشر کرده است. چهارمین نوشتار گفت‌وگویی است که او با حسن امیری آرا مترجم فلسفه تراژدی انجام داده است.

آخرین بخش نشریه با عنوان تازه‌های نشر به قلم ساسان یغمایی است. شماره 153 نشریه اطلاعات حکمت و معرفت با عنوان «حکمت زندگی» با مدیرمسئولی و سردبیری انشاءالله رحمتی با بهای 15 هزار تومان در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها