پنجشنبه ۴ مهر ۱۳۸۷ - ۱۰:۵۰
از يورش مغولان تا زوال تركمانان

كتاب«از يورش مغولان تا زوال تركمانان» كه تاريخ ايران اسلامي را از اوائل قرن هفتم تا پايان قرن نهم هجري به تصوير مي‌كشد، براي مرتبه چهارم منتشر شد. اين كتاب سومين دفتر از مجموعه تاريخ ايران اسلامي به قلم دكتر رسول جعفريان است.\

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، با انتشار اين كتاب، تاريخ ايران اسلامي با عنوان از يورش مغولان تا زوال تركمانان در ادامه دفتر دوم اين مجموعه آورده شده، دفتري كه حوادث را تا زوال دولت خوارزمشاهي در جريان حمله مغول در دهه دوم و سوم قرن هفتم هجري دنبال كرده است.

در اين مجلد ابتدا به حمله مغولان پرداخته شده و پس از آن، درباره از ميان رفتن خلافت دراز مدت عباسي سخن گفته شده است. 

در ادامه، از دولت ايلخانان كه قريب يك‌صدسال در ايران سلطه داشتند، بحث و در ضمن آن، به وضعيت ادبي و فرهنگي و علمي ايران نيز اشاره مي‌شود.

يكي از مهم‌ترين نكاتي كه در اين بخش مورد توجه قرار مي‌گيرد، آن است كه در اين زمان، تعبير ايران يا دقيق‌تر ايران‌زمين بار ديگر زنده شد و در متون سياسي و تاريخي، به طور رسمي به‌كار رفت.

پس از ايلخانان و حتي در اواخر روزگار آنان، دولت‌هاي كوچك، اما قدرتمند محلي فراواني در ايران تأسيس شد و ايران به چندين بخش مختلف جغرافيايي تقسيم شد. دهه‌هاي مياني قرن هشتم را بايد دوران ملوك‌الطوايف در ايران ناميد.

حمله چندين ساله تيمور به ايران كه يك قرن و نيم پس از حمله مغولان صورت گرفت، سبب ويراني مجدد ايران و از ميان رفتن دولت‌هاي محلي شد. در نهايت، در كنار دولت تيموري پس از تيمور كه به خراسان بزرگ بسنده كرده بود، بار ديگر دو دولت ديگر كه متعلق به تركمانان بودند، به مركزيت تبريز به صورت پياپي بر ايران حكومت كردند.

هدف مولف در اين كتاب، مروري كوتاه بر تاريخ سياسي و ادبي و فرهنگي ايران اسلامي است.

اين كتاب در پنج بخش تقسيم شده كه روزگار آشفتگي ايران در حمله مغول، روزگار ايلخانان، روزگار سربداران، مرعشيان، مظفريان و جلايريان، روزگار تيموريان، روزگار مشعشيان و تركمانان از جمله بخش‌هاي كتاب «از يورش مغولان تا زوال تركمانان» به‌شمار مي‌رود.

چاپ چهارم كتاب «از يورش مغولان تا زوال تركمانان» به قلم رسول جعفريان در شمارگان 2000 نسخه،  354 صفحه و با بهاي 40000 ريال به كوشش انتشارات كانون انديشه جوان منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط