سه‌شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۴
حضور پررنگ تصویرگران ایرانی در نمایشگاه کتاب بلونیا

بهترین فعالان تولید چندرسانه‌ای و چاپ و نشر کودک در نمایشگاه بولونیا حضور دارند و به توسعه روابط و تعاملات جدید حرفه‌ای می‌پردازند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، پنجاه و پنجمین دوره نمایشگاه کتاب بلونیا با حضور جمهوری اسلامی ایران از 6 تا 9 فروردین 1397 در 6 سالن و در محل نمایشگاه‌ بلونیا برگزار می‌شود.

نمایشگاه تخصصی کودک و نوجوان بلونیا از سال ١٩٦٢ در بهار هرسال در شهر بلونیای ایتالیا در فضایی به مساحت بیست هزار مترمربع برگزار می‌شود.

در آخرین دوره بیش از 1280 غرفه دار و 26 هزار و 700 بازدیدکننده، از 100 کشور به همراه 720 روزنامه‌نگار از 40 کشورحضورداشت. در آخرین دوره این رویداد همچنین 200 کنفرانس و 6 نمایشگاه مجزا در حوزه کتاب و تصویرگری و صنعت چندرسانه‌ای برپا گردید.

نمایشگاه کتاب کودک بلونیا مهم‌ترین رویداد بین‌المللی است که به انتشارات کودکان و صنعت چندرسانه‌ای اختصاص داده‌شده است که در آن، نویسندگان، تصویرگران، آژانس‌های ادبی، دارندگان مجوز و پروانه فیلم‌ها، توزیع‌کنندگان، فعالان صنعت چاپ، کتاب‌فروشان و کتابداران گرد هم می‌آیند تا به خریدوفروش حق کپی‌رایت بپردازند. بهترین فعالان تولید چندرسانه‌ای و چاپ و نشر کودک در این نمایشگاه حضور دارند و به توسعه روابط و تعاملات جدید حرفه‌ای می‌پردازند.

نمایشگاه کتاب بلونیا بخش تصویرگری بسیار پررنگی دارد، این‌یکی از خصوصیت‌های بارز کتاب کودک است که بخش عمده‌ای از کتاب‌های کودک کتاب‌های تصویری هستند (کاملاً تصویری، یا تصویر بخش غالب کتاب است) لذا تصویرگران سعی می‌کنند طی این نمایشگاه ارتباطات کاری مناسبی و متعددی را با ناشران و نویسندگان ایجاد کنند. لازم به ذکر است که در این نمایشگاه فروش مستقیم کتاب وجود ندارد و نمایشگاه صرفاً برای نمایش کتاب است نه فروش کتاب. چین به‌عنوان مهمان ویژه در این دوره از نمایشگاه حضور دارد.

غرفه ایران، همانند سال‌های گذشته توسط موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران برپا می‌شود و در آن بیش از 350 عنوان کتاب در حوزه‌های کودک و نوجوان از 62 ناشر و 280 نویسنده به معرض نمایش گذاشته می‌شود.

در این دوره انتشارات «سوره مهر»، «انجمن زنان ناشر» و انتشارات «طوطی» نیز به‌صورت مستقیم آثار منتخب خود را در این غرفه عرضه می‌کنند.

نمایش و معرفی کتاب‌های ایرانی، اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری جنبی، برگزاری ورک شاپ تصویرگری، برگزاری نشست‌ها و سخنرانی‌های تخصصی نشر و کتاب ازجمله برنامه‌های حضور ایران در این دوره از نمایشگاه است. در همین راستا طرح حمایت از ترجمه و انتشار کتاب ایرانی در بازار جهانی نشر نیز در محل غرفه ایران معرفی می شود.

در این دوره حسن عامه کن، امیر شعبانی پورو رضا دالوند از راه‌یافتگان به کاتالوگ تصویرگری بلونیا و نیز پریا لرستانی و حسن اسماعیلی طاهری برندگان خلق کتاب تصویری و نیز فرهاد حسن‌زاده کاندید جایزه «هانس کریستین اندر سن» با حمایت موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در این نمایشگاه حضور دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها