جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۹
یارانه‌ها به نفع کتاب‌های ایرانی باشد و نه خارجی

انجمن داستان‌نویسان استان تهران در نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشت: سهل‌بودن دسترسی به کتاب‌های خارجی و امکان برگزیدن هر کتابی از میان میلیون‌ها کتابی که هر ساله در سراسر جهان منتشر می‌شود،‌ طبعاً تولید ادبیات و فکر ایرانی را مانند تولیدات دیگر ایرانی در رقابتی نابرابر قرار می‌دهد و دادن یارانه‌ی برابر به کتاب‌های خارجی و ایرانی به این نابرابری دامن زده است. از این جهت از شما می‌خواهیم تمهیدی بیندیشید تا این نابرابری پایان یابد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) متن نامه انجمن داستان‌نویسان استان تهران به این شرح است:  جناب آقای صالحی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی
با سلام

انجمن صنفی داستان‌نویسان استان تهران خوشحال است که اینک چندمین برنامه‌ی حمایت از کتاب‌خوانی در قالب طرح عیدانه‌ی کتاب و با یارانه‌ی بیست‌درصدی آن وزارت‌خانه برای فروش مستقیم کتاب‌ها در کتاب‌فروشی‌ها اجرا می‌شود و به این وسیله مراتب قدردانی خود را از چنین طرح‌هایی که کمک به کتاب‌خوانی است اعلام می‌دارد. 

بدیهی است که انجمن داستان‌نویسان استان تهران در انجام چنین اموری پشتیبان و هم‌راه شما خواهد بود.ً  اما می‌خواهیم اعتراض خود را به بی‌توجهی به تولیدات فکری ایرانی و کار تألیف نیز جلب کنیم و این‌که یک‌سان یارانه‌دادن به کتاب‌های خارجی و ایرانی طبعاً به معنای کمک بیش‌تر به انتشار کتاب‌های خارجی و بیش‌تر سوق‌دادن ناشران و کتاب‌خوان‌ها به سوی ترجمه و اجحاف در حق نویسندگان ایرانی است.

چنان‌چه مطلع اید در نبود کپی‌رایت (که به‌رغم تلاش‌های چند ساله‌ی آن وزارت‌خانه‌ و درخواست بسیاری از نویسند‌گان هنوز لایحه‌اش در مجلس شورا به تصویب نرسیده است) و دستِ باز ناشران برای انتشار کتاب‌های خارجی به شیوه‌ی دلخواه خود، ادبیات و به‌خصوص داستان‌های ایرانی که با مشقت‌های گاه چند ساله نوشته می‌شوند،‌ به‌سا‌دگی در مرتبه‌ی دوم توجه ناشران قرار دارند. سهل‌بودن دسترسی به کتاب‌های خارجی و امکان برگزیدن هر کتابی از میان میلیون‌ها کتابی که هر ساله در سراسر جهان منتشر می‌شود،‌ طبعاً تولید ادبیات و فکر ایرانی را مانند تولیدات دیگر ایرانی در رقابتی نابرابر قرار می‌دهد  و دادن یارانه‌ی برابر به کتاب‌های خارجی و ایرانی به این نابرابری دامن زده است.

از این جهت از شما می‌خواهیم تمهیدی بیندیشید تا این نابرابری پایان یابد و جریان رشدیابنده‌ ادبیات و سایر تألیفات ایرانی با پیداکردن امکان عرضه و فروش به‌تر به چیزی که حق آن است برسد. ما مطمئنیم که با برابرترکردن شرایط نویسندگان ایرانی با رقبایی از تمام جهان، شکوفایی آن را در چند سال بعد از آن شاهد خواهیم بود و نیز با پیوستن ایران به قرارداد جهانی کپی‌رایت، نویسندگان ایرانی در جایگاهی بالاتر از آن چه اکنون می‌بینیم خواهند ایستاد. ما امیدوار و بلکه مطمئنیم در آن صورت با ترجمه‌های بسیار بیش‌تر آثار ایرانی به زبان‌های دیگر نه فقط بازارِ کار درخوری در این زمینه برای جوانان با کم‌ترین سرمایه‌گذاری ایجاد خواهد شد که چه بسا ارزآوری مناسبی هم به دنبال آن حاصل خواهد گشت.

امیدواریم که شما نیز دست‌کم در این امیدواری با ما سهیم باشید و در جهت رسیدن به چنان جایگاهی در اولین قدم و در برنامه‌های مشابه برای سال‌های آینده یارانه‌ها را (و هرگونه شرایطِ دیگری را هم) طوری تغییر بدهید که درنهایت به نفع کتاب‌های ایرانی باشد و نه خارجی. 

پیشاپیش از توجه شما و گام‌هایی که تاکنون در جهت تسهیل نشر و کتاب‌خوانی برداشته‌اید سپاسگزاری می‌کنیم.
انجمن داستان‌نویسان استان تهران
۲۴ اسفند ۹۶

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • حسین الهی ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
    پیشنهاد صحیحی است. جای تاسف است که با یارانه ای که از مالیات مردم ایران تامین می شود حاصل کار ناشران خارجی که شکمشان سیر است حمایت می شده و می شوند. چرا تا امروز به این بیراهه رفتن یارانه ها توجه نشده است؟ جای شگفتی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها