یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۱
شعر انقلاب فریادگر آرمان‌های انقلاب است

محمود اکرامی‌فر شاعر پیشکسوت کشورمان معتقد است شعر انقلاب مفهومی کلی است که می‌توان سه ضلع اصلی ادبیات متناسب با مفهوم انقلاب، شعر عاشورایی و شعر دفاع مقدس را برای آن تصور کرد؛ به بیانی دیگر شعر انقلاب، رسانه‌ای است که فریادگر آرمان‌ها، شرایط و مسائل مربوط به انقلاب است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی سپهر سوره هنر؛ محمود اکرامی‌فر شاعر کشورمان با ارائه تعریفی از شعر انقلاب بیان کرد: شعر انقلاب یک مفهوم کلی است و می‌توان از آن دو برداشت داشت. نخست شعری که باعث شکل‌گیری انقلاب می‌شود و دوم شعری که از جانب انقلاب، بیانگر آرمان‌ها و اهداف انقلابی است.

وی افزود: شعر انقلاب می‌تواند هر دو برداشت را نیز شامل شود؛ هم شعری که پیامدهای انقلاب، ایدئولوژی‌ها و جهان‌بینی‌ها را وصف کند و در مرحله بعد انقلاب‌ها را توصیف و ارزش‌ها را برای افراد درونی کند. به عبارت دیگر شعر انقلاب، رسانه‌ای است که فریادگر آرمان‌ها، شرایط و مسائل مربوط به انقلاب است.

اکرامی‌فر با اشاره به تحولات شعر انقلاب همزمان با فراز و فرودهای مفهوم انقلاب طی 4 دهه گذشته بیان کرد: شعر انقلاب همانند انقلاب در روند حدود 40 سال گذشته از عمر آن، دچار فراز و فرودهایی شده است. با مباحثی مثل جنگ، دفاع مقدس، ترور شخصیت‌ها و اشخاص رو‌به‌رو بوده است. مفهوم شعر انقلاب بسیاری کلی است و در مواردی پسوند اسلامی کنار آن قرار می‌گیرد، با مبحث دینی هم همراه می‌شود. شعر انقلاب حتی با شعر عاشورایی که جهت‌دهنده و چراغی راه است، نیز پیوند دارد و به نوعی با ادبیات عاشورایی عجین شده است.

وی با توصیف سه ضلع اصلی برای شعر انقلاب گفت: به بیانی دیگر شعر انقلاب سه ضلع اصلی دارد. یک ضلع ادبیات متناسب با انقلاب است. دوم ادبیات و شعر عاشورایی و سوم شعر دفاع مقدس.

این شاعر برجسته در پاسخ به این که آیا شعر مقاومت را نیز می‌توان از مصادیق شعر انقلاب دانست یا نه، عنوان کرد: اگرچه ادبیات مقاومت تا حدودی شکل گرفته اما به نظر می‌رسد بیشتر در مرحله تولید است؛ در حالی که صدها کتاب درباره دفاع مقدس، عاشورا و ادبیات اسلامی وجود دارد. باید بگویم که حتی درباره انقلاب به مفهوم ماهوی انقلاب هم در حوزه تبیین، تحلیل و نظریه‌پردازی چه در شعر و چه در داستان کم کار شده است و این یکی از نقصان‌های اساسی در این زمینه است. در واقع ادبیات انقلاب خود، مظلوم واقع شده است.

برگزیدگان هفتمین جشنواره بین‌المللی شعر انقلاب حوزه هنری به همت موسسه سپهر سوره هنر فروردین ۹۷ همزمان با هفته هنر انقلاب معرفی می‌شوند. این جشنواره دارای سه بخش اصلی شعر‌نو، شعر کهن و پژوهش است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها