سه‌شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰
دادخواه «منطق در ایران سده ششم» را به ناشر سپرد

غلامرضا دادخواه، پژوهشگر متون کهن فلسفی کتاب «منطق در ایران سده ششم» و چاپ فاکسیمیله نسخه شماره 1085 کتابخانه ملک که دربردارنده بخش «الهیات» شفای ابن‌سینا است به ناشر سپرده است.

غلامرضا دادخواه، پژوهشگر متون کهن فلسفی در ایران، در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) با اشاره به جدیدترین آثار در دست انتشار خود اظهار کرد: کتاب «منطق در ایران سده ششم» جدیدترین اثری است که پس از سه سال پژوهش با همکاری دکتر اسدالله فلاحی تالیف شده و برای انتشار به موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران سپرده شده است.

وی ادامه داد: این کتاب مشتمل بر تصحیح انتقادی و تحلیل دقیق چند رساله منطقی از منطق‌دانان سده ششم همچون ابوالفتوح همدانی، شرف‌الدین مسعودی، و ابن غیلان بلخی است. پیش‌بینی می‌شود که این کتاب تا سه ماه آینده روانه بازار نشر شود.

وی همچنین به چاپ فاکسیمیله نسخه شماره 1085 کتابخانه ملک که دربردارنده بخش «الهیات» شفای ابن سینا است اشاره کرد و افزود: این نسخه با تاریخ کتابت 509 هجری قمری، یکی از کهن‌ترین، کامل‌ترین، و مهم‌ترین نسخه‌های «الهیات» شفا است که چاپ فاکسیمیله آن، به همراه مقدمه‌های فارسی و انگلیسی آموس برتولاچی، استاد فلسفه اسلامی دانشگاه اسکوالا و نرماله سوپریوره در ایتالیا، تا دو ماه آینده توسط انتشارات مزدا در آمریکا منتشر می‌شود.

این پژوهشگر فلسفه در بخش دیگری از سخنانش، رمان «پختستان» نوشته ادوین ابوت را برای مطالعه ایام پایانی هفته پیشنهاد کرد و افزود: این کتاب نقدی است بر ساختار اجتماعی و سیاسی انگلستان سده نوزدهم.

وی در پایان گفت: از این کتاب گویا دو ترجمه انجام گرفته است که من فعلاً ترجمه منوچهر انور را خوانده‌ام که نشر کارنامه آن را منتشر کرده است. خوشبختانه ترجمه انور، با همه پیچیدگی‌هایی که متن دارد، بسیار خوب و روان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها