دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۵
​روایت بی‌واسطه از دنیای زنان در کتاب «از تیر به مهر»

مجموعه داستان «از تیر به مهر» نوشته آسیه جوادی (ناستین) به تازگی توسط نشر آموت منتشر شده است. این کتاب روایت بی‌واسطه نویسنده از دنیای زنان با بیانی استوار و هیجانی است که پشت آن تفکر دایمی نسبت به سرنوشت انسان معاصر جریان دارد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشر آموت به تازگی مجموعه داستانی از آسیه جوادی با عنوان «از تیر به مهر» را منتشر کرده است. جوادی که پیش از این سه کتاب «رک و پوست کنده»، «رک و راست بگم» و «تمشک‌های نارس» را توسط همین ناشر منتشر کرده بود، در این اثر مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه خود را منتشر کرده است.

در پشت جلد این کتاب به قلم جواد مجابی آمده است: «ما یک خانواده‌ی فرهنگی هستیم و هر یک بنا به مشغله‌ی ذهنی‌مان (من با شعر و داستان، زنم با داستان و پوپک با شعر و حسین: کتابخوانی جدی) وقتی اثر را می‌نویسیم، خانواده با علاقه؛ اولین شنونده آن اثر است به قصد آراستگی و پیراستگی بیشتر. بنابراین من تمامی این داستان‌ها را شنیده، سپس به دقت خوانده‌ام. اهمیت این داستان‌ها در روایت بی‌واسطه‌ی نویسنده از دنیای زنان است با بیانی دلیر و استوار و هیجانی که پس پشت آن تفکر دایمی نسبت به سرنوشت انسان معاصر جریان دارد. اندیشیدن به موقعیت انسان چند ساحتی، بن مایه‌ای است که قصه‌ها بر آن استوارند؛ خواه حالت افسانگی یافته باشند خواه از واقعیت موحش روزانه برآمده باشند. ویژگی دیگر، جوشش شعری ناپیدائی است که بن‌مایه‌ی داستان‌ها را شکل می‌دهد، یک شاعرانگی فرزانه‌وار که از نظر ساختار، هم از نظر مضمون و مفهوم به آفرینش ادبی طراوت می‌بخشد. باور دارم این داستان‌ها متعلق به دنیای مدرن و بیشتر معطوف به فرهنگ خودمان است و از این نظر خواندنی و اندیشیدنی. این نوع ادبیات پیشنهاد لذت همدلی و آزادی خیال ورزی بین نویسنده و مخاطب است.»

این کتاب از 27 داستان کوچک تشکیل شده که از این بین می‌توان به داستان‌های «حتماً آبگوشت را با نان سنگک بخور»، «پدربزرگ هم پدربزرگ‌های قدیم»، «عروسکم از درد نرم شد»، «کسی خونه نیس؟»، «احسان مورچه»، «ما هم گاهی چهار چرخمان پنجر می‌شود»، «مجسمه‌ها هم مثل گربه‌ها هستند»، «گریمش پاک شده بود»، «تعقیب‌های مکرر»، «دست‌دلبر»، «نهنگ من کوچک‌تر بود»، «با تو بون هم عذابی بود»، «کاسه مرغی» و «برائت از ...» اشاره کرد.

در بخشی از داستان‌ «تعقیب‌های مکرر» می‌خوانیم: «به سرعت قدم‌هایم افزودم. همانی که روزهای پیش مرا تعقیب می‌کرد، امروز هم سایه به سایه دنبالم می‌آمد، می‌ایستم، می‌ایستد. خرید می‌کنم منتظر می‌ماند، زیر آفتاب، زیر باران، شب و روز، در سرما و گرما. اوایل از ترس جانم را به لب آورده بود ولی حالا عادت‌کرده‌ام. اگر روزی نیاید فکر می‌کنم چیزی گم کرده‌ام. بارها خواسته‌ام با او حرف بزنم ولی خجالت کشیده‌ام. اگرچه این اوست که مزاحم من است و باید خجالت بکشد.»
 
مجموعه داستان «از تیر به مهر» نوشته آسیه جوادی (ناستین) در 152 صفحه با شمارگان 550 نسخه، به‌ بهای 10 هزار تومان توسط نشر آموت منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها