چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۵
​کپی برابر جعل/ جنجال‌های «خانومی که شما باشی» در شبکه‌‌های اجتماعی

نخستین کتاب آزاده نامداری با نام «خانومی که شما باشی» این روزها به یکی از موضوعات جنجالی شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده و حواشی زیادی را به‌وجود آورده است.

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)- شهاب دارابیان: رعایت نکردن حق مالکیت، نام و برند در سال‌های اخیر باعث جنجال‌های فراوانی شده است اما هنرمندان سعی کرده‌اند در این سال‌ها با رعایت صوری این قانون و حمایت از آثار هنری یکدیگر، مشکلات اینچنینی را کاهش دهند.

متاسفانه در کشور ما به قانون رعایت حق مالکیت توجه چندانی نمی‌شود و هر فرد بدون توجه به انحصار یک نام یا برند به بازگشایی یک فروشگاه یا انتشار کتاب و قطعه‌ای موسیقی می‌کند و اصلا مهم نیست که این نام را کسی استفاده کرده یا خیر. البته با توجه به نبود قانونی مشخص، انتظار نداریم که این موارد از سوی افراد آماتور هنری رعایت شود، اما این انتظار می‌رود از هنرمندی که از حق معنوی آثار دفاع می‌کند و خواهان حمایت از هنرمندان است، چنین اشتباهات فاحشی رخ ندهد، آن هم کپی‌‌برداری از شاعری که همه نام او را می‌شناسند و کتابش با همین نام، به چاپ دهم رسیده است.

در چند روز گذشته خبر انتشار کتاب آزاده نامداری با عنوان «خانومی که شما باشی» جنجال‌های فراوانی ایجاد کرده، چراکه حامد عسکری، شاعر و ترانه‌سرای مطرح کشورمان در سال 88 کتابی با عنوان «خانمی که شما باشید» منتشر کرده بود.

داستان از آنجا شروع شد که آزاده نامداری، مجری تلویزیون با انتشار پستی در صفحه اینستاگرامش خبر از چاپ نخستین کتابش به نام «خانومی که شما باشی» داد. وی در توضیح این پست نوشت: «گاهی یه اتفاقاتی خوشحالت میکنه و من دوست دارم خوشحالیمو باکسایی که دوسشون دارم تقسیم کنم. کتابم به لطف دوستانم درانتشارات علمی- فرهنگی چاپ شد. قصه‌های کوتاهی درباره سرگذشت متفاوت دو خانوم... . شاید بزودی یه مراسم هم برای رونمایی گرفتیم و همدیگه رو دیدیم. ممنونم از دکتر مسعود کوثری، دکتر افشین یداللهی و مهندس کوثری و انتشارات علمی،فرهنگی. ممنونم از پیگیری‌های خانوم حسینی عزیز.»تنها چند دقیقه از انتشار این پست نگذشته بود که صفحه آزاده نامداری با موجی از اعتراض‌های طرفداران حامد عسکری روبه‌رو شد، اما بلافاصله پیام‌های افراد معترض حذف و همگی بلاک شدند.

نامداری وقتی دید که پیام‌های ارسال شده قابل کنترل نیست، دست از بلاک کردن برداشت و در جواب عده‌ای از افراد معترض مدعی شد که «خانمی که شما باشید» نام کتاب حامد عسکری نیست و تنها مصرعی است که عسکری در یکی از غزل‌هایش سروده و شبیه به نام برنامه اوست، این در حالی است که عسکری کتاب را در سال 88 منتشر کرده و برنامه نامداری از سال 90 روی آنتن رفته است، بنابراین این احتمال که حامد عسکری این مصرع را از روی نام برنامه نامداری سروده و روی کتاب گذاشته باشد، تصور کاملا اشتباهی است. او حتی ساعتی بعد پست خود را ویرایش کرده و در پایان پست اضافه کرد «خانمی که شما باشی» یک اصطلاح عامیانه است که در ادبیات کاملا مصطلح است. اعتراضات ادامه داشت تا این‌که آزاده نامداری در شب گذشته پست خود را پاک کرد تا برای مدت کوتاهی به این قضیه فیصله دهد.البته این نخستین‌باری نیست که این اتفاق رخ می‌دهد و ما در گذشته نیز شاهد چنین رویدادهایی بودیم، اما با تمامی این تفاسیر، خوشبختانه این روزها رعایت حق مالکیت اثر در کشور ما، در حال تبدیل شدن به یک فرهنگ است و مردم ما نیز با رعایت این موارد به هنرمندان نشان می‌دهند که برای اثر آن‌ها ارزش زیادی قائل هستند. حال این انتظار می‌رود که افراد سرشناس نیز به این نکته توجه داشته باشند و در انتخاب‌های خود دقت کافی را لحاظ کنند تا چنین اتفاقات و جنجال‌هایی رخ ندهد.

بدون شک سابقه درخشان آزاده نامداری بیانگر این است که این اتفاق از روی سهل‌انگاری رخ داده و منظور خاصی دنبال آن نبوده و به‌زودی درباره این موضوع دلایل منطقی را بیان خواهد کرد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها