یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۶
جنتی: روز قلم ریشه در تاریخ کهن و فرهنگ‌ساز ایران دارد/ صاحبان قلم انصاف و عدالت را رعایت کنند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیامی به مناسبت روز قلم گفت: روز قلم ریشه در تاریخ کهن و فرهنگ‌ساز ایران دارد. به همین دلیل ایرانیان از این روز را گرامی و صاحبان ادب و قلم و هنر را بزرگ داشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت روز قلم پیامی صادر کرد.

در بخشی از این پیام آمده است: «این روز تنها به نویسندگان کتاب اختصاص ندارد بلکه اندیشیدن و سپس نوشتن، بنیان همه هنرها است. شاید تصور شود که تنها نویسندگان، مترجمان و روزنامه‌نگاران در جرگه اهل قلم قرار دارند اما به خوبی روشن است که اثر خوب نمایشی یا سینمایی نیز حاصل اندیشه ناب و قلم توانای کسی است که فیلمنامه یا نمایشنامه را می‌نویسد یا یک اثر فاخر موسیقایی حاصل اندیشه و مطالعه و آفرینش آهنگساز، نوازنده و خواننده است و از این منظر روز قلم به همه اصحاب و اهالی فرهنگ و هنر و رسانه و همه پدیدآورندگانی که آثار قلمی و ثمره اندیشه‌شان منجر به آفرینش یک اثر ناب و تأثیرگذار فرهنگی یا هنری می‌شود، تعلق دارد.»

قلم از منظر قرآن، سمبل تفکر و آگاهی بشر است

جنتی در بخش دیگری از این پیام تأکید کرده است: «در نخستین ارتباط وحیانی پیامبر اکرم (ص) با مبدأ هستی، سخن از قلم به میان می‌آید. قلم از منظر قرآن، سمبل تفکر و آگاهی بشر است و سوگند خداوند به نام قلم، گویاترین شاهد بر شرافت و قداست آن است. از صاحب قلم به دلیل همین رسالت مقدسی که بر عهده دارد انتظار می‌رود از قلم خویش بسیار مراقبت داشته و در خلق آثار خود انصاف و عدالت را رعایت کند. وقتی پیامبر اسلام(ص) مرکب قلم دانشمندان را از خون شهیدان برتر می‌داند ارزش و اعتبار قلم و صاحبان آن بیش از پیش روشن می‌شود.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از این پیام اشاره کرده است: «روز قلم بهانه‌ای است برای یادآوری منزلت، قداست و حرمت قلم و صاحبان آن و تجلیل و قدردانی از تمام فرهنگ‌مداران و آفرینندگانی که گوهر عمر خویش را برای ارتقای فرهنگ و هنر این مرز و بوم در طبق اخلاص نهاده‌اند.»

در بخش دیگری از این پیام آمده است: «قلم نویسندگان منصف و جویای حقیقت، پشتوانه و ضامن تداوم سلامت قدرت حاکمان است و لذا باید آن را ارج نهاد و در حمایت از آن کوشید.

ضمن سپاس فراوان به درگاه خداوند متعال که به ما توفیق خدمت به اهل قلم را عنایت فرمود، این روز نمادین را به تمامی اهالی فرهنگ و هنر و رسانه تبریک می‌گویم و امیدوارم بتوانیم قدردان گوشه‌ای از تلاش‌های بی‌شائبه آنان باشیم.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها