یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۱
بازخوانی گزیده آثار احسان یارشاطر در «حکمت تمدنی»/ بررسی ادوار پژوهشی و روشنفکری یک متفکر

محمد توکلی طرقی، گزیده آثار احسان یارشاطر را در کتابی با عنوان «حکمت تمدنی؛ گزیده آثار استاد احسان یارشاطر» گردآوری کرده است. در این اثر ادوار متفاوت پژوهشی و روشنفکری یارشاطر بررسی شده است.

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)- «حکمت تمدنی؛ گزیده آثار استاد احسان یارشاطر» به کوشش و ویراستاری محمد توکلی طرقی، جمع‌آوری شده و انتشارات «پردیس دانش» نیز کار نشر آن را بر عهده داشته است.

یارشاطر در مقدمه خود بر این کتاب نوشته است: «بیشتر مقالات این مجموعه نخست در مجلات «سخن»، «یغما»، مجله دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، «راهنمای کتاب»، «ایران‌شناسی» یا «ایران‌نامه» به طبع رسیده‌اند. امیدوارم خوانندگان از قرائت آنها پُرملول نشوند.»
 
در بخشی از پیشگفتار این اثر آمده است: «استاد احسان یارشاطر در زندگی پژوهشی پرثمرش یار بی‌همتای ایران‌شناسی و راوی و دانشنامه‌نگار تعصب‌پرهیز تمدن و زبان‌های ایرانی بوده است. با ابتکار، دوراندیشی، دقت علمی، پشتکار و مدیریتی کم‌نظیر، نهادهایی چون بنگاه ترجمه و نشر کتاب، انجمن کتاب و مرکز ایران‌شناسی دانشگاه کلمبیا را برای پیشبرد پژوهش و گسترش دانش ایران‌شناسی بنیاد نهاد. راهنمای کتاب، دانشنامه ایران و اسلام، دانشنامه ایرانیکا و سلسله انتشارات تخصصی فارسی و انگلیسی از جمله فراورده‌های دانش‌پژوهی و دانش‌گستری ایشان است.»
 
 توکلی طرقی کتاب «حکمت تمدنی؛ گزیده آثار استاد احسان یارشاطر» را این‌گونه معرفی کرده است: «جستارهایی که در این مجموعه گردآوری شده‌اند، بیانگر دانش ژرف و چندگستره‌ استاد احسان یارشاطر است. این حوزه‌های درهم آمیخته فرهنگ و هنر جهانی، زبان‌ها و لهجه‌های ایرانی، کیش مانوی و مزدکی، تاریخ تمدن ایران و اسلام و یادها و یادبودهاست. در تنظیم این گزیده‌ها که نشان‌دهنده ادوار متفاوت زندگی پژوهشی و روشنفکری یارشاطر است، کوشیده‌ام که تا حد ممکن انسجام موضوعی و ترتیب تاریخی گزیده آثار رعایت شود.»

توکلی آثار و مقالات یارشاطر را در چهار بخش تنظیم کرده است. «شرح حال و یاد آموزگاران» و «ادبیات و هنر» عناوین بخش‌های اول و دوم این اثر است. «زبان و تمدن» و «تمدن و راز بقا» عنوان دو بخش دیگر از «حکمت تمدنی» است.

خوانندگان در این اثر می‌توانند مقالاتی درباره مساله رستاخیز فرهنگی در خراسان، دانشنامه ایران و اسلام و کیش مزدکی و مانوی را از نظر بگذرانند.
 
«حکمت تمدنی؛ گزیده آثار استاد احسان یارشاطر» در 544 صفحه، هزار و 100 نسخه به بهای 35 هزار تومان از سوی انتشارات «پردیس دانش» منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها