پنجشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۰
گلکار: «ماه الماس» اولین رمان پلیسی انگلیسی را مطالعه کنید

آبتین گلکار، از مترجمان پُرکار کشور، رمان «ماه الماس» را برای مطالعه آخر هفته پیشنهاد کرد و گفت: این کتاب اولین رمان پلیسی انگلیسی بوده که داستان گیرا و پرکشش آن به قرن 17 بازمی‌گردد و تصویر جالب و روشنی از رابطه اشراف‌زادگان و مردم عادی در آن روزگار به دست می‌دهد.

آبتین گلکار، مترجم در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره کتاب پیشنهادی خود برای مطالعه آخر هفته عنوان کرد: کتاب خوبی که به تازگی خواندن آن را به پایان برده‌ام، «ماه الماس» نوشته ویلکی کالینز بوده که با ترجمه‌ای از منوچهر بدیعی از سوی انتشارات نیلوفر منتشر شده است.

وی درباره ویژگی‌های این کتاب گفت: آن طور که در مقدمه این کتاب آمده، «ماه الماس» اولین رمان پلیسی انگلیسی است که دارای داستانی گیرا و پرکشش است که مطالعه آن می‌تواند برای هر خواننده‌ای لذت‌بخش باشد. داستان این رمان کلاسیک که به حدود قرن 17 بازمی‌گردد، تصویر جالب و روشنی از رابطه اشراف‌زادگان و مردم عادی در آن روزگار به دست می‌دهد.

این مترجم یکی از ویژگی‌های بارز این کتاب را ترجمه درجه یک منوچهر بدیعی عنوان کرد و ادامه داد: داستان این رمان توسط پیرمردی عامی روایت می‌شود، پیرمردی که می‌خواهد خود را باسواد جلوه دهد و استفاده او از کلامی فاخر در برخی اوقات، مایه‌های طنز جالبی به این اثر بخشیده که آقای بدیعی این موضوع را به بهترین شکل در کلام این شخصیت ارائه کرده است.

منوچهر بدیعی در بخشی از مقدمه خود بر این کتاب می‌نویسد: «کالینز در همین رمان علاوه بر نشان‌دادن زوال اشرافیت زمین‌دار، این را نیز نشان می‌دهد که بورژوازی تجاری، یعنی تاجران بازار لندن، وقتی در رسیدن به هدف‌های سودجویانه خود ناکام می‌مانند، چگونه ادب ظاهری و تصنعی را کنار می‌گذارند و به گستاخانه‌ترین و بی‌شرمانه‌ترین زبان و بیان ممکن، باطن بی‌حیای خود را بروز می‌دهند و نسل جوان‌تر آنها از ارتکاب هیچ جرمی در راه رسیدن به هدف‌ روگردان نیستند.»

در پشت جلد کتاب، این نقل قول تی.اس. الیوت را درباره رمان می‌خوانیم: «ماه الماس نخستین و بزرگ‌ترین رمان پلیسی انگلیسی است».

تی.اس. الیوت (١٨٨٨ – ١٩٦٥) شاعر و نمایشنامه‌نویس و منتقد ادبی امریکائی – انگلیسی، در مقدمه‌ای بر ماه الماس که در سال ١٩٢٨ در مجموعه «کلاسیک‌های جهان» نشر دانشگاهی آکسفورد منتشر شده است، این رمان را «نخستین، بلندترین و بهترین رمان پلیسی مدرن انگلیسی» خوانده است. چهار سال بعد نیز در مقاله‌ای با عنوان «ویلکی کالینز و دیکنز» نوشته است: «ماه الماس نخستین و بزرگ‌ترین رمان پلیسی انگلیسی است».

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کتاب «ماه الماس» به لینک زیر مراجعه کنید:

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها