دوشنبه ۱ تیر ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۱
«سی و شش وضعیت نمایشی» به چاپ ششم رسید

چاپ ششم کتاب «سی و شش وضعیت نمایشی» تألیف ژرز پولتی با ترجمه سیدجمال آل احمد و عباس بیاتی از سوی انتشارات سروش وارد بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش، کتاب حاضر ترجمه یکی از منابع مهم در زمینه ادبیات دراماتیک است. یکی از نکات قابل توجه کتاب این است که نویسنده این اثر نمایشی ادعا دارد که همه رخدادهای عاطفی در سی‌و‌شش وضعیت مختلف تعریف شده است و رخدادی خارج از این سی و شش وضعیت وجود ندارد. شرایط عاطفی مختلفی مثل بلا، لابه، عشق، تعقیب، جنون، ایثار در راه آرمان، همه چیز فدای هوس، جنایت عشقی، عشق به دشمن، جاه طلبی، حسادت بیجا، قضاوت اشتباه، پشیمانی و بازیابی گم‌‌شده از این دست‌‌ هستند.

نویسنده هر وضعیت را تعریف کرده و در ذیل هر وضعیت، عوامل شکل‌‌ دهنده آن وضعیت آمده است و نمونه‌‌هایی از آن وضعیت در داستان‌های کلاسیک نیز ذکر شده است. همین‌طور هر وضعیت به بخش‌های فرعی تقسیم شده است. این وضعیت‌ها برای نویسندگان رمان، نمایشنامه و داستان کوتاه سکوی پرشی است تا بتوانند درون‌‌مایه داستان خود را بیافرینند.

نویسنده کتاب در بخشی از مقدمه خود تلاش‌هایی را که پیش از او در دسته بندی وضعیت‌های نمایشی صورت گرفته یادآور می شود و ظفرمندانه‌ترین این تلاش ها را متعلق به ژرار دو نِروال می داند که به «قانون سی و شش وضعیت نمایشی» وی نزدیک شده و بیست و چهار کنش نمایشی را پیدا کرده است.
پولتی با استفاده از شیوه استدلال استقرایی بیان می کند که آثار نمایشی سی سال اخیر( در زمان خودش) ثابت می کند که این قانون - یعنی خلاصه شدن وضعیت های نمایشی در سی و شش عدد - صحت دارد. با این استدلال تنها یک مثال نقض کافی خواهد بود تا نادرستی این ادعا را ثابت کند.

چاپ ششم کتاب «سی و شش وضعیت نمایشی» در 198 صفحه با قیمت 8000 تومان و یک هزار و پانصد نسخه از سوی انتشارات سروش منتشر شده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها