یکشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۵
قانون اهم و مهم و گستره آن در تزاحم احکام و تزاحم حقوق/ معرفی اثر برگزیده کتاب سال حوزه

کتاب قانون اهم و مهم و گستره آن در تزاحم احکام و تزاحم حقوق، در شانزدهمین همایش کتاب سال حوزه در گروه علمی فقه واصول (پایان نامه) به عنوان اثر شایسته تحسین انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از قم، کتاب قانون اهم و مهم و گستره آن در تزاحم احکام و تزاحم حقوق اثر حجت الاسلام محمد عشایری منفرد در گروه علمی فقه واصول (پایان نامه) در شانزدهمین همایش کتاب سال حوزه به عنوان اثر شایسته تحسین انتخاب شد.

مهم‌ترین یافته‌های این رساله، مشخص شدن شرایط باب تزاحم و تمایز دقیق آن از ابواب مشابه، بازتبیین دقیق قانون اهم و مهم، مشخص شدن قلمرو قانون اهم و مهم و کاربردسنجی آن در تزاحم احکام تکلیفی، تزاحم احکام وضعی، تزاحم حقوق مالی و تزاحم حقوق غیر مالی است.  

 قانون اهم و مهم، سازوکاری است برای برون‌رفت از تزاحم احکام. جُستارهای فقهی-اصولی نشان می‌دهد که این قانون با چهار تردید روبرو است:
اول- برخی اصولیان در مباحث اصولیِ مرتبط به باب تزاحم، با کاسته‌اند.
دوم و سوم- در تزاحم احکام وضعی و تزاحم حق الله با حق الناس نیز کارامدی این قانون با تردیدهایی مواجه است.
چهارم- برخی فقیهان در تزاحم حقوق، این قانون را ناکارآمد یافته و به جای آن از قانون عدل و انصاف سخن رانده‌اند.

رسالۀ حاضر می‌کوشد از طریق تحلیل اصولی باب تزاحم و بازتبیین فقهی-اصولی قانون اهم و مهم، این ابهام را از این قانون بزداید. در نتیجه، مشخص خواهد شد که قانون اهم و مهم در کدام نوع از تنافی‌های فقهی کاربرد دارد.
بدین منظور، ابتدا باید چیستی قانون اهم و مهم، ظرف اجرا و ادله و مبانی آن تبیین ‌شود؛ سپس مشخص ‌شود کدام یک از تردیدهای یادشده، قلمرو این قانون را محدود می‌کنند و کدام یک، نه. برای همین، پس از بخش اول رساله که به کلیات و مفاهیم پرداخته، در بخش دوم و سوم، جایگاه قانون اهم و مهم در تزاحم احکام و حقوق بررسی شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها