جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۹
«عملكرد فرهنگی عروسك» چاپ شد

كتاب «عملكرد فرهنگي عروسك» نوشته «هنريك يوركفسكي» ـ نظريه‌پرداز لهستاني در رشته تئاتر عروسكي ـ با ترجمه زهره بهروزي‌نيا از سوی نشر قطره منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) اين كتاب شامل پنج مقاله مختلف از اين نويسنده لهستانی است كه موضوع‌های مختلفي درباره تئاتر عروسكي، بررسي آن در جهان و همچنين بيان نظر و ديدگاه‌هاي متفاوت را در برمی‌گیرد.

مقاله‌های موجود در این کتاب تخصصی عبارتند از عملكرد فرهنگي عروسك،عروسك‌ها در آيين‌ها، ويژگي‌هاي تئاتر عروسكي بعد از جنگ جهاني دوم، شخصيت‌هاي كميك در تئاتر عروسكي داراي ارزشي همانند ميهن‌پرستان ملي و اجتماعي، عروسك‌ها در نمايش انجيلي.

در توضیح پشت جلد اين کتاب آمده است:«عروسک تجلی تمامی آرزوها و آمال بشریت است،آنجا که انسان اولیه تلاش می‌کند تا بر نیروهای برتر از خود احاطه یابد، به خلق موجودی دست می‌زند تا قدرت و اندیشه‌ی خود را به رخ طبیعت بکشد و آن را با جان‌بخشی به عینیت برساند، این آفرینش تا جایی پیش می‌رود که انسان را مقهور خود می‌کند؛ او پرستیده می‌شود و قربانی دریافت می‌کند اما گذشت زمان از قدرت جادویی عروسک نکاسته است و همچنان به عنوان موجودی قدرتمند در زندگی آدمی حضور دارد. امروزه در دنیای مدرنی که انسان‌ها زمان لازم برای نگریستن، شنیدن و لذت‌بردن را ندارند، عروسک تنها موجودی است که همراه خالق خود می‌تواند ببیند، بشنود و بخندد.او هرگز علیه سازنده خود طغیانی نمی‌کند، اعتراضی ندارد و رقیبی برای او به شمار نمی‌رود. عروسک رام‌شده خالق خود است و این دلیل لازم برای حضور او در زندگی امروزه انسان مدرن است».

کتاب «عملكرد فرهنگي عروسك» در 204 صفحه و به بهای 12 هزار تومان توسط نشر قطره به چاپ رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها