پنجشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۰
کتابی در پاسخ به سوالات و شبهات درباره مجلس خبرگان

کتاب «مجلس خبرگان رهبری» نوشته حجت‏‌الاسلام والمسلمین عباس نیکزاد، استاد حوزه و دانشگاه از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) این کتاب به جایگاه مجلس خبرگان رهبری در قانون اساسی، مبنای فقهی کار خبرگان رهبری و مهم‌ترین سوالات، شبهات و اشکالاتی که در زمینه مجلس خبرگان رهبری مطرح است، به صورت مستدل و مختصر پاسخ می‌دهد. 

در این کتاب به 30 سوال، اشکال و شبهه پاسخ داده می‌شود که برخی از آن‌ها عبارتند از آیا بهتر نبود که انتخاب مقام رهبری همانند انتخاب رئیس‏ جمهور و نمایندگان مجلس با رأی مستقیم مردم صورت می‌گرفت؟، شیوه کار خبرگان رهبری در انتخاب مقام رهبری چیست؟، آیا انتخاب رهبری و یا عزل او در صورت لزوم به وسیله خبرگان و نه مردم، با جمهوریت نظام که باید بر رأی و نظر مردم متّکی باشد ناسازگاری ندارد؟، در قانون چه شرایط و اوصافی برای کاندیداهای خبرگان منظور شده است؟، بر اساس قانون،‌ مرجع تشخیص دارا بودن صلاحیت کاندیداها بر عهده کیست؟، مجلس خبرگان رهبری با چه توجیهی بررسی احراز صلاحیت نامزد‌های مجلس خبرگان را به عهده فقهای شورای نگهبان گذاشته است؟ رویه‌ پیشین که تأییدیه سه نفر از استادان درس خارج‌گو برای تأیید صلاحیت کافی بود، چه عیب و اشکالاتی داشت؟، شرط فقاهت برای نامزدهای مجلس خبرگان چه ضرورتی دارد؟ 

آیا این شرط باعث محروم شدن غیرفقها از حضور در عرصه نامزدی انتخابات مجلس خبرگان نیست؟، آیا زنان و یا افراد غیرروحانی می‌توانند نامزد انتخابات خبرگان رهبری شوند؟، جایزالخطا بودن خبرگان و ضرورت ولایت شرعی رهبری، آیا خبرگان رهبری می‌توانند با وضع قوانین و مقرّراتی، اختیارات رهبری را محدود کنند و یا گسترش دهند؟، آیا تأیید صلاحیت نامزدهای مجلس خبرگان توسط فقهای شورای نگهبان باعث سلب انتخاب آزاد مردمی نمی‌شود؟، چگونگی انتخاب رهبر توسط خبرگان، چگونگی نظارت مجلس خبرگان بر عملکردهای رهبری، بر اساس قانون اساسی، وظیفه خبرگان، نصب رهبری است یا کشف؟، آیا خبرگان می‌تواند دوره رهبری را محدود به زمان و مدت خاصی کند؟، با توجه به نظریه مشروعیت الهی و نصب از بالا برای مقام رهبری، انتخابات مردمی از جهت شرعی در این رابطه، چه جایگاهی دارد؟ برخی دیگر از سئوالات و شبهه‌هاست که در این کتاب به آن‌ها پاسخ داده می‌شود.

نویسنده در مقدمه این کتاب می‌نویسد: «با عنایت به جایگاه رفیع و بی‌بدیل مقام رهبری در نظام اسلامی و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌توان به اهمیت و حساسیت موقعیت مجلس خبرگان رهبری پی برد. در حقیقت تحکیم و تثبیت موقعیت این مجلس، تحکیم و تثبیت موقعیت و اقتدار رهبری است به همین خاطر جا دارد صاحب‏نظران به تبیین کارشناسانه این موضوع و پاسخگویی به پرسش‌ها و شبهات وارده بپردازند. در این نوشتار سعی ما بر این است که مهم‌ترین سوالات و یا اشکالاتی که در زمینه مجلس خبرگان مطرح است، پاسخ دهیم.» 

چاپ نخست کتاب «مجلس خبرگان رهبری» در 75 صفحه رقعی، شمارگان دوهزار نسخه و بهای دوهزار و 200 تومان از سوی دفتر نشر معارف به جامعه علمی و فرهنگی کشور عرضه شده است. دفتر نشر معارف پیش از این، از عباس نیکزاد، استاد حوزه و دانشگاه «کتاب مقدس زیر ذره بین» را منتشر کرده است و در آینده نزدیک چهار کتاب «دفاع از حریم امامت و تشیع»، «پنجاه پرسش و پاسخ درباره مهدویت»، «نظارت استصوابی» و «تقابل عقل و عشق در مثنوی مولوی» را منتشر می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها