سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۶:۳۷
با برترین کتابفروشی‌های ادبی‌ترین شهر امریکا آشنا شوید

از کتابفروشی‌های باشکوه تا مخفیگاهی زیرزمینی برای دوستداران داستان‌های اسرارآمیز در نیویورک را در این گزارش جالب ببینید و بخوانید.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتابفروشی‌ها اجزاء مکمل فرهنگ هر کشوری هستند. در اینجا درمورد بهترین‌های ادبی‌ترین شهر آمریکا صحبت می‌کنیم:

کتابفروشی ریزولی / Rizzoli (خیابان پنجاه و هفتم)
این فروشگاه تقریباً در مرکز منهتن، پایین تر از پارک مرکزی، بین خیابان پنجم و ششم واقع شده است. ریزولی برای باقی ماندن در فضای رقابتی همه نوع کتابی دارد ولی بیشتر مرکز فروش کتاب‌های هنری است. تمایل فروشگاه به فروش کتاب‌های هنری و معماری در طراحی داخلی آن نیز کاملاً مشهود است. سقف بلند و تقریباً گنبدی شکل و راه پله سنگ مرمر و زیبای فروشگاه به مشتریان احساس فضایی اشرافی را تلقین می‌کند. کتاب‌ها در قفسه‌های چوبی زیبا و بر روی میزهای پهن بسیار منظم کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. متأسفانه این ساختمان قرار است تخریب شود ولی ریزولی خانه جدیدی برای خود پیدا خواهد کرد.
کتابفروشی ون آلن / Van Alen Books ( خیابان بیست و دوم)
کتابفروشی هنری دیگری که ارزش دیدن دارد «ون آلن بوکس» واقع در خیابان بیست و دوم است. ون آلن گرچه به پای ریزولی نمی‌رسد ولی فروشگاهی غنی و قابل توجه در زمینه کتاب‌های تاریخی و بخصوص معماری است. هنگام ورود به فروشگاه چیزی که جلب نظر می‌کند، پلکان زردرنگ بزرگی است که تا وسط مغازه امتداد دارد. هدف این کتابفروشی احیای ارتباط لازم با کتاب‌های فیزیکی در عصر کتاب‌های الکترونیکی و صفحات مجازی است.
کافه کتاب (خیابان‌های کراسبی و شاهزاده)
این فروشگاه دارای فضایی گسترده برای فروش کتاب و نیز خوردن قهوه و نوشیدنی است. همچنین رویدادهای ادبی و موسیقی نیز در آن برگزار می‌شود. بخشی از سود حاصل از فروش کتاب این فروشگاه برای کمک به مرکز تحقیقات و آگاهی ایدز اختصاص میابد. واقعاً چه توقع دیگری از یک کتاب‌فروشی می‌توان داشت؟

کتابفروشی مک‌نالی جکسون / McNally Jackson Bookstore (خیابان‌های شاهزاده و بهار)
اگر پای کتاب‌های ادبی که قابل دسترسی عموم باشند، به میان آید (معمولاً به صورت رایگان)، فروشگاهی بهتر از مک نالی جکسون در منهتن پیدا نمی‌شود. این فروشگاه محل ثبت نام رسمی کتاب برای جشنواره نیویورکر سالانه و همچنین مکانی برای گفتگوی نویسندگان مشهور حال و آینده از تمام ژانرها است. کارگاه‌های نویسندگی در چند ژانر نیز بصورت ماهانه در آن برگزار می‌شود که آنجا را تبدیل به محیطی دیدنی و سرگرم‌کننده کرده است.
آثار هنری چاپ‌شده /Printed Matter (خیابان دهم)
این فروشگاه از اواسط دهه هفتاد به عنوان یک مکان هنری تأسیس شد و همواره به دنبال ترویج انتشارات هنرمندان بوده است. این فروشگاه کتاب‌های خود را به عنوان «آثار هنری چاپ‌شده» معرفی می‌کند و در طول سال میزبان نمایشگاه‌هایی برای عرضه این کتاب‌ها است که بزرگترین آن‌ها نماشگاه کتاب هنر نیویورک است. فضای این کتابفروشی بسیار شبیه به یک گالری است و کار آن در درجه اول ترویج مفهوم هنر در کتاب است.
سیاره ممنوعه / Forbidden Planet (خیابان سیزدهم و برادوی)
این کتابفروشی با برقراری ارتباط میان کتاب‌ها و هنرهای بصری، در زمینه رمان‌های تصویری و کمیک فعال است. اگر اهل این جور کتاب‌ها نیستید شاید هنگام ورود مکانی مسخره به نظر بیاید ولی پس از دیدن چیزهایی نظیر لباس ابرقهرمانان، قفسه به قفسه کتاب‌های ارزشمند ادبی خواهید یافت. در کنار کتاب‌های کمیک ناآشناتر کتاب‌های مشهورتری وجود دارند که این ویژگی باعث متمایز شدن سیاره ممنوعه از دیگر کتابفروشی‌های کمیک در شهر شده است.


بلواستاکینگز / Bluestockings (خیابان آلن و خیابان استانتون‌)
این کتابفروشی به انواع فعالیت‌های ادبی اختصاص دارد. اگر روزی در این فروشگاه باشید نیویورکی‌هایی را می‌بینید که در حال ورق زدن کتاب‌ها راجع به مسائل مختلف از فمینسیت گرفته تا نابرابری‌های سیستم سرمایه‌داری گفتگو می‌کنند. شب‌ها این کتابفروشی مکانی برای همه نوع اتفاق ادبی شامل پخش فیلم، گفتگو و مطالعه و نقد کتاب است. با توجه به آنچه در وبسایت این فروشگاه گفته شده هدف آن ایجاد فضایی برای استقبال از همه مردم است.
کتابفروشی اسرارآمیز / The Mysterious Bookshop ( خیابان وارن، برادوی غربی)
علاقمندان به کتاب‌های پررمز و راز می‌دانند اینجا بهترین مکان برای یافتن رمان‌های جنایی و پلیسی است. خود این فروشگاه هم حالتی اسرارآمیز دارد، فضایی کوچک و عجیب با پنجره‌های سفید بلند و قفسه‌های معمولی کتاب که تمام طول سه دیوار آن را پوشانده است. پس از تعطیل شدن کتابفروشی «شریکان جرم» در روستای گرینویچ، کتابفروشی اسرارآمیز تنها فروشگاه مرموز کتاب در شهر است.
بریزن‌هد بوکس / Brazenhead Books (محلی مخفی)
تنها راه برای پیدا کردن این کتابفروشی مرموز این است که کسی را بشناسید که فروشنده را بشناسد. در غیر این صورت باید بسیار تلاش کنید تا یک وقت بازدید از این کتاب‌فروشی که در آپارتمان کوچکی واقع شده بگیرید. اما این فضای کوچک باعث کاهش ارزش این کتابفروشی نشده است. «مایکل» صاحب فروشگاه، کتاب‌های منحصر به فرد را که تمام دیوارها را پوشانده یکی یکی می‌خرد همانگونه که آن‌ها را می‌فروشد. برخی از کسانی که شانس بازدید از «بریزن هد» را داشته‌اند، تصور یک خانه را از این آپارتمان ندارند. در میان وضعیت عجیب و غریب چینش کتاب‌ها، شاید پیدا کردن یک کتاب شوقی مانند پیدا کردن این کتاب فروشی را به مشتری می‌دهد. با این حال «بریزن‌هد» ارزشش را دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها