دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۸
بررسی مکتوب تجدد و سنت در جریان‌های فکری معاصر

کتاب تجدد و سنت در جریان‌های فکری معاصر نوشته سیدمصطفی حسینی‌نسب‌ به همت سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)،‌ این کتاب که نخستین چاپ خود را تجربه می‌کند،‌ جریان‌ها و گفتمان فکری و به‌ویژه جریان‌های فکری معاصر در ایران را بررسی کرده است.

 طبقه‌بندی‌ مورد توجه در این کتاب، طبقه‌بندی جریان‌ها بر اساس رویکرد آن‌ها نسبت به دغدغه رابطه تجدد با سنت به طور عام و دین به‌طور خاص است؛‌ چراکه جریان‌های فکری معاصر در ایران از دو حالت خارج نیستند؛ ‌یا دغدغه رابطه مدرنیته و دین را دارند یا اصلا چنین دغدغه‌ای در شاکله فکری‌شان قرار ندارد.
 
بر این اساس،‌ کتاب تجدد و سنت در جریان‌های فکری معاصر به تبیین هریک از این جریان‌ها و همچنین تبیین رابطه عقلانیت مطلوب با حوزه‌هایی مانند منطق، دین، هنر، عرفان و اخلاق،  و رابطه امور غیرمعرفتی(مانند قومیت) می‌پردازد.

گفتمان تجددستیز فلسفی، گفتمان روشنفکری تجددپذیر،‌ گفتمان روشنفکری سکولار،‌ آشنایی با جریان تجددستیز سنتی، از  بخش‌های این کتاب محسوب می‌شوند.

 کتاب تجدد و سنت در جریان‌های فکری معاصر‌ با شمارگان دو هزار نسخه و به قیمت شش هزار تومان برای نخستین‌بار در سال جاری منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط