یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۳
«مسئله‌ی اسپینوزا» در ایران فاش ‌شد

رمان «مسئله‌ی اسپینوزا» اثر اروین یالوم با ترجمه حسن کاظمی منتشر شد. در این کتاب خاطرات زندگی اسپپنوزا، فیلسوف هلندی و همچنین تاثیرپذیری آلفرد روزنبرگ، نظریه‌پرداز حزب نازی از وی ثبت شده است.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، رمان «مسئله‌ی اسپینوزا» در دو بخش نوشته شده و نویسنده در ابتدا به زندگی اسپینوزا، فیلسوف هلندی پرداخته و سپس زندگی و چگونگی تاثیرپذیری «آلفرد روزنبرگ»، نظریه‌پرداز حزب نازی از اسپینوزا روایت شده است.

کاظمی‌یزدی، مترجم این اثر پیش از این درباره کتاب «مسئله‌ی اسپینوزا» به «ایبنا» گفته بود: «اسپینوزا فیلسوفی منزوی بوده و اطلاعات از زندگی وی بسیار محدود است. نویسنده در تدوین زندگینامه وی متوجه شده که نازی‌ها به واسطه آثار و تفکر وی به این فیلسوف دیدگاه خاصی پیدا می‌کنند، از این رو رمان به طور موازی به زندگی روزنبرگ و اسپینوزا پرداخته است.»

باروخ اسپینوزا متولد 1632 میلادی، فیلسوف هلندی است که اهمیت و عمق تفکرش تا سال‏‌ها پس از مرگ وی درک نشد. اسپینوزا از مهم‌ترين خردگرایان فلسفه در قرن هفدهم است و نام او به عنوان زمینه‏ساز ظهور نقد مذهبی و عصر روشنگری در قرن هجدهم نيز مطرح است.

«اخلاقیات» عنوان مهم‌ترين كتاب اسپینوزاست. وي در اين اثر كه پس از مرگش منتشر شد، دوگانه‏انگاری دکارتی را به چالش كشيد. «دين و دولت» و «رساله سياست» از جمله ديگر آثار او هستند.

رمان «مسئله‌ی اسپینوزا» اثر اروین یالوم با ترجمه حسن کاظمی یزدی در 460 صفحه و به بهای 19 هزار و 500 تومان از سوی انتشارات صبح صادق راهی کتابفروشی‌ها شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها