یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۹:۰۰
«پوشش‌های دما بالا» شایسته تقدیر بیست و چهار‌مین دوره جایزه کتاب فصل شد

کتاب«پوشش‌های دما بالا» نوشته سودهانگشو باس، با ترجمه محمد شایگانی و آرام اسعدی شایسته تقدیر بیست و چهارمین دوره جایزه کتاب فصل شد.-

محمد شایگانی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، گفت:این کتاب در نه فصل ترجمه شده است و همان‌طور که از نام آن پیداست به انواع پوشش‌ها‌ی سرامیکی و فلزی می‌پردازد که در ساخت توربین‌ها و موتورهای جت کاربرد دارند، به همین دلیل باید از پوشش‌هایی استفاده شود که از تخریب آلیاژ‌ها در دمای بالا جلوگیری می‌کنند.

وی در ادامه گفت: در این کتاب پس از مقدمه در فصل اول مفاهیم پایه‌ای مورد بررسی قرار گرفته است. مفاهیم ترمو‌دینامیکی،مفهوم سینتیک و ساختار کریستالی و  فاز‌های متعادل از اهم مطالب این فصل است.

وی با اشاره به بررسی مفهوم آلیاژ‌های پایه در فصل سوم گفت:در این فصل تحمل دمایی فلزات و آلیاژها و ساز و کارهای استحکام‌دهی و مباحثی از این دست مورد بررسی قرار گرفته است.

شایگانی،اکسیده شدن،خوردگی در دمای بالا،پوشش‌های مقاوم به اکسید شدن و خوردگی و پوشش‌های مانع حرارت و نیز بازرسی غیر مخرب پوشش‌ها را از دیگر فصول کتاب«پوشش‌های دما بالا» اعلام کرد.

بنا به گفته مترجم این کتاب،تعمیر پوشش‌ها و آزمایش‌های میدانی و شبه میدانی فصول 9 و 10 این کتاب را تشکیل می‌دهند.

کتاب حاضر سال گذشته از سوی پژوهشگاه صنعت نفت به مرحله انتشار رسیده است و در بیست و چهارمین دوره جایزه کتاب فصل شایسته تقدیر قرار گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها