یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۰
نقد «تبارهای دولت استبدادی» در پژوهشکده تاریخ اسلام

نشست نقد و بررسی کتاب «تبارهای دولت استبدادی» از سوی گروه تاریخ و همکاری‌های میان‌رشته‌ای پژوهشکده تاریخ اسلام، چهارشنبه (25 اردیبهشت‌ماه) برگزار می‌شود.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به‌نقل از روابط عمومی پژوهشکده تاریخ اسلام، نشست نقد‌ «تبارهای دولت استبدادی» نوشته «پِری اندرسون» با ترجمه حسن مرتضوی با حضور سید هاشم آقاجری، استاد دانشگاه تربیت مدرس و تاریخ‌نگار و حسینعلی نوذری، پژوهشگر و نظریه‌پرداز حوزه علوم سیاسی برپا می‌شود.
 
این کتاب به شکل‌گیری دولت‌های مطلقه در قرن شانزدهم اروپا می‌پردازد. اندرسن این موضوع را در تاریخ كشورهای اروپایی مانند سوئد، فرانسه و آلمان مطرح كرده است. 
 
این اثر جلد دوم كتاب «گذار از عهد باستان به فئودالیسم» است و مباحث این دو كتاب به طور مستقیم در هم تنیده‌اند و به معرفی جامعه‌شناسی سیاسی و بررسی نظریه استبداد در اروپا می‌پردازند. 

کتاب شامل دو بخش و دو یادداشت است. در بخش اول به بررسی ساختارهای کلی استبداد به عنوان نظامی حکومتی در اروپای غربی از رنسانس به بعد پرداخته شده و سپس مسیر توسعه هر یک از دولت‌های استبدادی در کشورهای عمده غرب اروپا شرح داده شده است.
 
در بخش دوم کتاب، شیوه حکومت استبدادی در اروپای شرقی ترسیم شده و ویژگی‌ها و همبستگی‌های استبداد این بخش از اروپا به‌عنوان نوع مجزایی از حکومت سلطنتی بررسی می‌شود. دو یادداشت پایانی کتاب نیز به تبیین مفهوم «شیوه تولید آسیایی» و بررسی «فئودالیسم ژاپن» اختصاص دارد. 

پری اندرسون در مقدمه «گذار از عهد باستان به فئودالیسم» نوشته که کار او تاریخ نیست چرا که تاریخدان با اسناد سروکار دارد اما او در این کتاب متن‌خوانی کرده و منابع ثانوی درباره موضوع را بررسی می‌کند. روی‌هم‌رفته هدف وی این است که به تعمیم‌های تاریخی برسد. 

نشست نقد کتاب «تبارهای دولت استبدادی» چهارشنبه (25 اردیبهشت‌ماه) از ساعت 17 تا 19 در پژوهشکده تاریخ اسلام به‌نشانی خیابان توانیر، خیابان رستگاران، کوچه شهروز، پلاک 9 برپا خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها