سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۰۸:۰۰
چرا کتاب های الکترونیکی در اروپا رشد چشمگیری داشته است؟

گزارش های اخیر از فروش کتاب های الکترونیکی در آمریکا و اروپا منجر به این شده که برخی تصور کرده اند که کتاب های الکترونیکی روزی جایگزین کتاب های چاپی می شود و در برخی موراد از آن به عنوان مرگ کتاب های سنتی یاد می شود._

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا): گزارش های اخیر از فروش کتاب های الکترونیکی در آمریکا و اروپا منجر به این شده که برخی تصور کرده اند که کتاب های الکترونیکی روزی جایگزین کتاب های چاپی می شود و در برخی موراد از آن به عنوان مرگ کتاب های سنتی یاد می شود.
در برخی زمان ها اعلام اخبار ناشی از کساد فروش کتاب های چاپی یا الکترونیکی منجر بر این می شود تا این دو نوع کتاب با هم مقایسه شوند و در برخی موارد محبوبیت یکی از آنها در بازار فروش کتاب کار دیگری را با موفق نبودن روبرو کند. 

داده های آماری جدید منتشر شده نشان می دهد فروش کتاب های الکترونیکی ، صوتی و دانلود رمان ها و نسخه های کتاب های عمومی در اروپا در سال 2010 شاهد رشد 400 درصدی بوده و این در حالی است که کتاب های درسی دیجیتالی منتشر شده فروش عناوین عمومی را تحت الشعاع قرار داده است. 

نکته ای که بسیار جالب است اینکه افزایش فروش کتاب های الکترونیکی در اروپا پس از ماه آگوست 2010 در آمازون و کیندل اتفاق افتاده است و تنها در چند ماه آخر سال این افزایش رشد چشمگیری داشته است، به طوریکه این شرکت ها کیندل  سایت را برای فروش کتاب تنها در اروپا راه اندازی کرده اند. 

پیش از راه اندازی کیندل اروپایی مشتری های آمازون این امکان را داشتند تا برای خریداری از کیندل و کتاب های الکترونیکی از سایت اصلی آمازون وارد شوند و فروش این کتاب ها به دلار و پول رایج آمریکا بود اما با ایجاد فروشگاه های آمازون و کیندل اروپایی، مردم اروپا ترجیح می دهند تا برای خرید کتاب های الکترونیکی پول کشور خودشان را پرداخت کنند و از طرفی برخی از عناوین انگلیسی زبان که در اروپا دارای محبوبیت هستند هنوز در آمریکا شناخته نشده اند.
این در حالی است که اروپایی ها ثابت کرده اند که به نشر دیجیتالی بسیار علاقمندند و در سال 2010 مجموع فروش کتاب های الکترونیکی 16 میلیون یورو ( 25.7 ميليون دلار ) بوده است .
از سوی دیگر خوانندگان بین المللی کتاب های الکترونیکی نیز می توانند از آنها استفاده کنند. اما دسترسی به نسخه های چاپی در هر زمان و مکان امکان پذیر نیست.
 
منبع:ای ریدر،نویسنده:مرسی پیکینگتون
مترجم:مرجان آقبلاغی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها