یکشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۴:۰۱
خاطرات البرادعی به زودي منتشر می‌شود

خاطرات محمد البرادعی رییس پیشین آژانس انرژی اتمی و یکی از چهره های مخالف دولت مبارک در مصر، تا پايان همين ماه منتشر می‌شود./

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از المصر اليوم، محمد البرادعي در گفتگو با يك روزنامه ايتاليايي ضمن اعلام اين كه كتاب خاطراتش تا پايان همين ماه منتشر مي شود، گفت مبارزات مردم مصر به عقب باز نمي‌گردد.

همزماني آماده شدن متن كتاب محمد البرادعی با روزهاي پرآشوب مصر و مخالفت او با حسنی مبارک رییس جمهور مصر، موجب شد تا ناشر آمريكايي و انگليسي آن نسبت به انتشار آن سريع تر اقدام كنند و اواخر بهمن ماه اعلام شد ، این كتاب كه قرار بود به صورت عادي در ماه ژوئن (خرداد) منتشر شود، در ماه مي (اواسط ارديبهشت) منتشر مي‌شود.اما اكنون اعلام شده است كه اين كتاب تا پيش از پايان آوريل (نيمه اول ارديبهشت) به بازار مي آيد. 

کتاب البرادعي که با عنوان «عصر فریب: دیپلماسی اتمی در دوره‌های خیانت بارانه» منتشر می‌شود، درباره تجربیات البرادعی در سال‌های مسوولیتش به عنوان مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد و مذاکرات او با کره شمالی، عراق و ایران است.

او در اين كتاب گاه در برابر دولت های قدرتمند از جمله آمریکا قرار مي‌گيرد و از مسايل و سياست هاي حمله به عراق در سال 2003 پرده بر مي‌دارد.

اصرار البرادعي بر نبود سلاح های کشتار جمعی و خلاف ادعای این کشورهای قدرتمند، سرانجام جایزه صلح نوبل را برایش در سال 2005 به همراه آورد.

به گفته «متروپولیتن بوکز» ناشر این کتاب در آمریکا، در كتاب البرادعي هرچند به زندگی شخصی او نيز پرداخته شده اما بیش از هر چیز بر مسایل امنیتی بین المللی و دیدگاه البرداعی در این باره تمرکز شده است. ناشر آمریکایی او می‌گوید این کتاب بیش از هر چیز نشان دهنده چهره مستقل البرادعی در شرایطی است که فشارهای بین‌المللی از هر سو بر او وارد می شود. انتشار اين كتاب در بريتانيا برعهده «لبن کوبلنتس» است.

اين كتاب همزمان در خاورميانه و شمال آفريقا، كشورهاي  مشترك‌المنافع و آمريكا توزيع خواهد شد و انتشارات دارالشروق مصر كار ترجمه آن را به عربي برعهده دارد.

البرادعی متولد ۱۷ ژوئن ۱۹۴۲ در قاهره، سیاستمدار و حقوقدان مصری است که از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۹ دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بود.


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها