مدیر خانه فرهنگ ایثار در گفت‌وگو با ایبنا مطرح کرد:

«شکوه ایثار» جلوه‌هایی از فرهنگ ایثار در دوران دفاع مقدس را به تصویر می‌کشد

عبدالحمید موذن، مدیر خانه فرهنگ ایثار و مقاومت، درباره انتشار مجموعه «شکوه ایثار»، گفت: دو دفتر نخست این مجموعه با عنوان‌های «ایستاده چون سرو» و «تلخِ شیرین»، همزمان با دهه فجر به چاپ رسیده و دفتر سوم نیز تا پایان سال جاری منتشر خواهد شد.
«شکوه ایثار» جلوه‌هایی از فرهنگ ایثار در دوران دفاع مقدس را به تصویر می‌کشد
عبدالحمید موذن، مدیر خانه فرهنگ ایثار در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اظهار کرد: مجموعه خانه فرهنگ ایثار وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دو طرح عمده را محور فعالیت‌های خود قرار داده است؛ تکریم ایثار و ترویج ایثار. مجموعه کتاب‌های «شکوه ایثار» در قالب طرح تکریم ایثار منتشر شده است.
 
وی با اشاره به دو دفتر نخست این مجموعه که همزمان با دهه فجر منتشر شده، افزود: کتاب «ایستاده چون سرو» خاطرات جمعی از آزادگان شاغل در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کتاب «تلخِ شیرین» خاطرات جمعی از رزمندگان شاغل در این وزارتخانه بوده که هر یک از کتاب‌ها در حدود 120 صفحه به چاپ رسیده است.
 
موذن درباره مراحل تولید این دو کتاب نیز گفت: خانواده ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حدود چهار هزار عضو دارد و بیش از 300 مصاحبه تاکنون از ایثارگران شاغل در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مجموع چهار هزار نفر جامعه ایثارگری این وزارتخانه گردآوری شده که هر کتاب شامل حدود 15 روایت داستانی است. پس از ایثارگان این مجموعه، برای ثبت خاطرات ایثارگران سایر نهادها نیز با آن‌ها همکاری و از این طرح حمایت خواهیم کرد.
 
مدیر خانه فرهنگ ایثار ادامه داد: درباره جنگ و فرهنگ ایثار تاکنون حرف‌های زیادی زده شده و کتاب‌های بسیاری نوشته شده است،‌ ولی به‌طور سیستمی درباره ثبت و انتشار خاطرات این افراد، اقدام چندان جدی صورت نگرفته است. نزدیک به دو میلیون نفر در جنگ حضور داشتند. تا این افراد زنده و در بین ما هستند باید به سراغ آن‌ها برویم و ناگفته‌هایی را که در صندوقچه دلشان مانده برای آگاهی جامعه و نسل جوان، منتشر کنیم. در این گفت‌وگو به دنبال روحیه ایثار و تبلیغ این فرهنگ هستیم، چراکه ایثار جلوه‌ای از دفاع مقدس است.  

وی بیان کرد: بنا داریم هر ماه یکی از کتاب‌های این مجموعه را منتشر کنیم و پیش‌بینی اولیه ما این است که این مجموعه تا 20 دفتر ادامه پیدا کند.

نخستین چاپ کتاب «ایستاده چون سرو» به‌طور مشترک از سوی فرهاد مجلسی روحانی، حیدر رحیمی، فاطمه بدیعی‌فر و حبیب مقیمی، با شمارگان یک‌هزار نسخه به همت خانه فرهنگ ایثار و مقاومت منتشر شده است.نخستین چاپ کتاب «تلخِ شیرین» به قلم مشترک فاطمه بدیعی‌فر، حبیب مقیمی، علیرضا نعمت‌الهی و پژمان سهرابی، با شمارگان یک‌هزار نسخه از سوی خانه فرهنگ ایثار و مقاومت، راهی بازار نشر شده است.
کد مطلب : ۲۵۷۵۹۳
https://www.ibna.ir/vdci3yarpt1aww2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پرونده هفته دفاع مقدس 1402