شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۳
نقض مداوم حقوق اساسی کودکان در غزه را به‌شدت محکوم می‌کنیم

دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) درخصوص نقض مداوم حقوق کودکان در غزه، بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) بر اصول تأییدشده در کنوانسیون‌های حقوق بشر سازمان ملل، به‌ویژه کنوانسیون حقوق کودک استوار است و از همه رهبران جهانی می‌خواهد که برای حمایت از کودکان غزه با یکدیگر همکاری کنند.

IBBY در پی جنگ جهانی دوم با این باور راسخ تأسیس شد که درک بین‌المللی، شرط لازم برای بردباری و صلح جهانی است. با ترویج کتاب‌های باکیفیت برای کودکان و ترویج مطالعه، این سازمان به شناساندن ارزش‌های همبستگی، احترام و همکاری به کودکان و نوجوانان در سراسر جهان کمک کرده است.

دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان به ایجاد و گسترش کتابخانه‌ها و برنامه‌های خواندن برای کودکان در سراسر جهان یاری رسانده است: از جمله در بیت حانون و رفح در فلسطین. این کتابخانه‌ها که در سال ۲۰۰۸ تأسیس شدند، مکان‌های امنی بودند که با بیش از پنج هزار کتاب پر شده بودند و کودکان می‌توانستند در آنجا بخوانند، افکار خود را به اشتراک بگذارند، شعر بنویسند، نویسندگان را ملاقات کنند و حتی جوایزی کسب کنند - مانند مسابقه «داستان‌های جهانی» یونسکو که یکی از اعضای جوان کتابخانه الشوکه در رفح در سال ۲۰۲۱ آن را برنده شد. اکنون این کتابخانه‌ها تخریب شده‌اند؛ اما از دست دادن این نمادهای فرهنگی و کودکی تنها بخش کوچکی از تراژدی فلسطین است. هنگامی که به خشونت و ویرانی‌های مداوم در غزه می‌نگریم، برای کودکان و خانواده‌هایی که کشته، زخمی، آواره و یتیم می‌شوند، عزاداری می‌کنیم. از هرج و مرجی که زندگی روزمره آن‌ها را فراگرفته و نبود نیازهای اولیه انسانی همچون غذا، آب، پناهگاه و کمک‌های پزشکی، افسوس می‌خوریم.

هر کودک در جهان شایسته حفاظت و پرورش است. ما نقض مداوم حقوق اساسی کودکان در غزه را به شدت محکوم می‌کنیم. IBBY همراهی خود را با فراخوان‌های فوری دسترسی مردم غزه به کمک‌های بشردوستانه و ملزومات حیاتی باصراحت عنوان می‌کند. علاوه بر این، ما به‌شدت از رهبران اسرائیل و حماس می‌خواهیم که به حکم‌ها و قطعنامه‌های بین‌المللی پایبند باشند و بلافاصله آتش‌بس را برقرار کنند.

هیئت‌مدیره دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY)

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط