چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۵
نظریه تمدن‌سازی ایرانی- اسلامی سعدی در قرن هفتم کتاب شد

کتاب «نظریه تمدن‌سازی ایرانی- اسلامی سعدی در قرن هفتم» نوشته محمدتقی تسکین‌دوست منتشر شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا نویسنده در این کتاب ابتدا اشاره به شخصیت خودساخته، محققانه و پرتلاش حکیم سعدی کرده و در ادامه پس از تاملی بر دیباچه کتاب گلستان درباره باب اول، باب دوم، باب سوم، باب چهارم، پنجک، ششم، هفتم و هشتم گلستان توضیح داده است.

در ادامه سبب نظم کتاب بوستان را بیان کرده، هر یک از باب‌های این اثر را تشریح کرده و بخش پایانی را بهرساله حکومتی نصیحه‌الملوک اختصاص داده است.

سخن سعدی مختصر است ولی دقیق و منطبق با واقعیت و حقیقت، حکایت است نه برای لالایی کودکان و خواب آنان بلکه برای شناخت نقطه‌ضعف‌ها و نقاط قوت هر قومی در آن عصری که می‌زیسته است و اگر این نقاط قوت را نخبگان عصر سعدی می‌دانستند و آن را تقویت می‌کردند و از نقاط ضعف پرهیز می‌کردند مغولان هیچ گاه قادر به تسلط بر کشور نبودند و دایرمدار سرنوشت قومی نمی‌شدند که بزرگ‌ترین تمدن بشری و الهی را در عمل نشان می‌داد.

سخن سعدی سخن حق استو حکمتش راهنمای همه انسان‌هایی است که آن را فهمیده‌اند. ما انسان‌ها پس از حدود هفت قرن بعد از سعدی می‌توانیم به‌راحتی از آن برای زندگی بهتر، سربلندتر، با تمدن درخشان که بیگانگان در آن نباشند ترسیم و تحکیم بخشیم و آن را به جهان معرفی کنیم.

انتشارات زیارت اخیراً این کتاب را در ۷۹۹ صفحه و با قیمت ۵۰۰ هزار تومان عرضه کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها