شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۸
رونمایی از کتاب «پژوهشی در نگاره‌های مجمع‌التواریخ حافظ ابرو و جامع‌التواریخ»

یکصد و هفتاد و سومین نشست مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب به رونمایی و معرفی کتابِ «پژوهشی در نگاره‌های مجمع‌التواریخ حافظ ابرو و جامع‌التواریخ رشیدالدّین فضل‌الله همدانی» اختصاص دارد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا یکصد و هفتاد و سومین نشست مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب به رونمایی و معرفی کتاب «پژوهشی در نگاره‌های مجمع‌التواریخ حافظ ابرو (د. ۸۲۳ ق) و جامع‌التواریخ رشیدالدّین فضل‌الله همدانی (د. ۷۱۸ ق)» اختصاص دارد.

سخنرانان و عناوین سخنرانی‌های این نشست عبارتند از:

سعید خودداری نائینی (عضو هیئت‌علمی دانشگاه هنر تهران) / معرفی کتاب و سطح‌بندی پژوهش در نسخه‌های خطی مصوّر

ولی‌الله کاووسی (عضو هیئت‌علمی بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی) / تاریخ‌نگاری خیالی یا خیالی‌نگاری تاریخ: رشیدالدین فضل‌الله و الگوسازی واقعی برای هنرمند خیال‌پرداز

اردشیر مجرد تاکستانی (نگارگر و محقق نگارگری) / نگرش تصویری از سومرِ باستان تا دورۀ تیموری

محمدرضا غیاثیان (عضو هیئت‌علمی دانشگاه کاشان) / آسیب‎‌شناسی پژوهش‌های حوزۀ نگارگری در ایران

«پژوهشی در نگاره‌های مجمع‌التواریخ تألیف حافظ ابر و(۸۲۳ ق) و جامع‌التواریخ رشیدالدین فضل الله همدانی (۷۱۸ ق)» حاصل پژوهش محمدرضا غیاثیان است.

نسخه‌ای که در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفته (نسخۀ کتابخانۀ توپقاپی سرای ترکیه)، اقدم و کهن‌ترین دست‌نویس جامع‌التواریخ در سال ۷۱۴ ق در رَبع رشیدی کتابت شده است. حدود یک قرن بعد این اثر به کتابخانۀ شاهرخ تیموری (حکومت: ۸۰۷۸۵۰) راه یافت و شاهرخ تکمیل بخش پیش از اسلام جامع‌التواریخ را به حافظ ابرو امر کرد و وی این بخش را به نام مجمع‌التواریخ جایگزین کرد.

نشست رونمایی کتاب «پژوهشی در نگاره‌های مجمع‌التواریخ حافظ ابرو و جامع‌التواریخ» روز شنبه ۲۶ خردادماه ۱۴۰۳، ساعت ۱۶ در مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب به نشانی تهران، خیابان انقلاب، بین خیابان دانشگاه و خیابان ابوریحان، شماره ۱۱۸۲ (ساختمان فروردین)، طبقه دوم، واحد ۸ برگزار می‌شود.

این نشست از طریق اینستاگرام مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب به نشانی mirasmaktoob@ پخش خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها