جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۸
سهم کتابفروشان از نمایشگاه کتاب به ۳۸ میلیارد تومان رسید

سخنگوی نمایشگاه کتاب در نشست خبری درباره مجموع فروش نمایشگاه کتاب تا پایان نهمین روز گفت: در بخش مجازی ۱۴۶ میلیارد تومان فروش داشتیم که ۱۰۸ میلیارد تومان سهم ناشران و ۳۸ میلیارد تومان سهم کتابفروشان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نهمین نشست خبری روزانه علی رمضانی سخنگو و قائم‌مقام سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران جمعه (۲۸ اردیبهشت ماه) در ستاد اجرایی برگزار شد.

در این نشست خبری، محمد خلج، مدیر کمیته مالی و اداری نمایشگاه کتاب و محمد احمدی، معاون فنی و بازرگانی شرکت ملی پست ایران نیز حضور داشتند.

رمضانی در ابتدای این نشست با اشاره به تلاش‌های شرکت ملی پست در نمایشگاه کتاب تهران، گفت: این شرکت بسته‌های پستی و کتاب‌های مردم را به موقع به دست مردم می‌رسانند.


وی با اشاره به برنامه‌های فرهنگی روز جمعه نمایشگاه کتاب، ادامه داد: ۴۴ نشست در هشت سرای مختلف نمایشگاه با حضور ۱۰۰ ناشر، نویسنده و اهل قلم برگزار می‌شود و تا پایان امروز به ۳۴۰ نشست می‌رسیم.

رمضانی با بیان اینکه اطلاعات و آمار نمایشگاه مجازی سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران منتشر خواهد شد، گفت: تلاش کردیم اطلاعات دقیق نمایشگاه سی‌وچهارم و تصویری از صنعت کتاب ایران به نمایش بگذاریم و به زودی منتشر خواهد شد.

وی با اشاره به برش نظرسنجی روز نهم نمایشگاه گفت: مردم در پاسخ به این سوال که در طول سال، کتاب‌های خود را از چه محلی تامین می‌کنید، ۶۰ درصد گفتند که خرید خود را از نمایشگاه حضوری و فیزیکی تهیه می‌کنند و این موضوع بیانگر جایگاه ویژه نمایشگاه کتاب تهران در میان مخاطبان است.

رمضانی بیان کرد: مردم در پاسخ به این سوال که نمایشگاه کتاب شما را به یاد چه می‌اندازد، گفت: برخی گفتند نمایشگاه بهشت است، جای فراغت و بهار کتاب است.

سخنگوی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در ادامه به میزان فروش کتاب تا پایان روز نهم در بخش حضوری اشاره کرد و گفت: نمایشگاه ۲۷۹ میلیارد تومان فروش تجربه کرد که ۱۹۴ میلیارد تومان از طریق درگاه‌های رسمی و ۸۵ میلیارد تومان از طریق درگاه‌های غیررسمی و کارت به کارت بود.

وی افزود: در بخش مجازی هم ۱۴۶ میلیارد تومان فروش داشتیم که ۱۰۸ میلیارد تومان سهم ناشران و ۳۸ میلیارد تومان سهم کتابفروشان بود.

به‌گفته رمضانی, مجموع فروش بخش حضوری و فیزیکی ۴۲۵ میلیارد تومان بود؛ در حالی که سال گذشته کل میزان فروش نمایشگاه در هر دو بخش ۴۰۱ میلیارد تومان بود.

وی ادامه داد: به‌طور کلی نسخه‌های بخش مجازی ۸۷۰ هزار نسخه بود که در ۴۷۵ هزار بسته ساماندهی شده است.

رمضانی همچنین به آمار هیئت رسیدگی به تخلفات اشاره کرد و گفت: این هیئت تا روز گذشته، هفت رای صادر کرد که اغلب تخلفات شامل عدم رعایت ضوابط پوشش در غرفه، فروش کتاب سایر ناشران، فروش کتاب بدون مجوز،
عدم اعمال تخفیف ۱۰ درصد و عرضه کتاب غیر موضوع سالن بود.

وی ادامه داد: احکام صادره شامل توقیف و درج در پرونده و اخذ تعهد از متخلفان، تعطیلی پنل فروش مجازی، محرومیت از تسهیلات دولتی به مدت یکسال و کاهش ۵۰ درصدی غرفه در سال آینده بود.

در ادامه این نشست، محمد خلج نیز در سخنانی با اشاره به نصب ۱۸۰۰ دستگاه کارتخوان در سطح نمایشگاه گفت: در این زمینه روزانه ۲۵۰ نیروی مستمر توسط شرکت سداد حضور دارند و خدمات رسانی می‌کنند.


وی با اشاره به حدود ۸۰۰ هزار تراکنش تا روز گذشته روی دستگاه‌های کارتخوان، گفت: تا امروز حدود ۱۶۵ هزار دانشجو و طلبه و ۲۰ هزار نفر از اعضای هیئت علمی و استادان برای دریافت بن کارت ثبت‌نام کردند.

به‌گفته خلج، مرحله سوم پرداخت وجه ناشران در بخش مجازی نمایشگاه کتاب تهران نیز فردا انجام می‌شود.

در ادامه این نشست، محمد احمدی نیز در سخنانی گفت: شرکت پست به عنوان شبکه ارتباط فیزیکی ارتباط موثری با فعالان و سیاستگذاران حوزه کتابخوانی داشته باشیم و همزمانی نمایشگاه مجازی با حضوری به لحاظ عملیاتی و اجرایی، یک کار بسیار گسترده و منحصربفرد و جذاب برای شرکت ملی پست و وزارت ارشاد است.

وی افزود: با توجه به تجارب موجود با وجود اینکه کار فیزیکی سخت است، امسال روال منسجم و کارآمدی را برای افرادی که دسترسی حضوری به نمایشگاه را ندارند فراهم کردیم.

به‌گفته احمدی، طی این ایام، استان تهران با ۲۹۰ هزار، قم با ۷۵ هزار و خراسان رضوی ۴۰ هزار کتاب عرضه‌کنندگان کتاب به سازمان پست بودند، از منظر توزیع نیز سه استان تهران با ۱۵۰ هزار، اصفهان با ۴۰ هزار و خراسان رضوی با ۳۹ هزار مرسوله پرمقصدترین بودند.

وی افزود: می‌توان گفت که تاکنون ۴۹۵ هزار مرسوله شامل ۵۵۰ هزار جلد کتاب ثبت سفارش و ۳۸۰ هزار مرسوله تحویل و ۱۹۰ هزار مرسوله توزیع شده است.

احمدی با بیان اینکه امسال زیرساخت‌های خود را توسعه دادیم، گفت: با کمک و هماهنگی دست‌اندرکاران نمایشگاه و با استفاده از تجهیزات سورتینگ برای انتخاب مقصد، روند کار را تسهیل کردیم.

به گزارش ایبنا، سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا ۲۹ اردیبهشت فرهنگی ناشران از ساعت ۱۰ تا ۲۰ در مصلای امام خمینی (ره) برپا است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها