چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۳
اهمیت احیا و آغازبه‌کار دوباره دانشنامه ایران یادآوری شد/ برگزاری جشن ۴۰ سالگی مرکز

کاظم موسوی بجنوردی اعلام کرد: جشن ۴٠ سالگی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، دهم مهر برگزار می‌شود. او همچنین از انتشار دانشنامه حقوق ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، جلسه شورای عالی علمی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی با حضور اکثر اعضا برگزار شد. در ابتدای این جلسه، کاظم موسوی بجنوردی، رئیس مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی با اظهار خرسندی از تشکیل این جلسه، از برگزاری جشن چهل‌سالگی این مؤسسه پژوهشی در دهم مهر خبر داد و آن را رویدادی بسیار مهم توصیف کرد، و در ادامه گفت: تلاش می‌کنیم ذخایر دیجیتالی‌مان را توسعه دهیم و یکی از مهم‌ترین برنامه‌های آینده‌مان همین است.

او سپس گفت: در پایان پاییز سال گذشته، مجلد بیست‌وپنجم دائرةالمعارف بزرگ اسلامی منتشر شد که اثری فخیم و سنگین بود. و همچنین مجلد هفتم دانشنامه فرهنگ مردم ایران نشر یافت. جلد چهارم دانشنامه تهران بزرگ، جلد هشتم دانشنامه فرهنگ مردم ایران و همچنین مجلدات تازه «فهرست مقالات فارسی» و «فهرستواره کتاب‌های فارسی» رو به اتمام است.

رئیس مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی اضافه کرد: ما به فضل الهی خودکفا شده‌ایم و تحمیلی بر بودجه جاری کشور نیستیم، هرچند مسائل و مشکلاتی وجود دارد اما می‌کوشیم بر آن‌ها غلبه کنیم.

در بخش دیگری از این جلسه، فاطمه لاجوردی، دبیر شورا گزارش سالانه مرکز را خواند.

در ادامه، ژاله آموزگار خطاب به موسوی بجنوردی گفت: با وجود سوابق سیاسی و انقلابی، برترین صفت شما دلبستگی‌های ملی و وطنی شماست که باعث می‌شود همه از دل و جان در کنارتان باشیم.

این استاد فرهنگ و زبان‌های باستانی دانشگاه تهران افزود: از این دست مراکز بسیار است و همه ما به آن‌ها دعوت می‌شویم ولی به جایی می‌رویم که تنها به فرهنگ ایران بیاندیشد و من این دلبستگی را در شما طی سالیان دراز دیدم.

سپس عباس سعیدی، سرویراستار دانشنامه خلیج فارس، اهمیت احیا و آغازبه‌کار دوباره دانشنامه ایران را یادآور شد و گفت: شما همیشه به همه ما گفته‌اید و تأکید کرده‌اید که برای ما ایران و تمامیت ارضی و وحدت ملی مهم است. پس باید دانشنامه ایران اصل باشد و نباید نگاه منطقه‌ای داشت و به‌سراغ دانشنامه‌های منطقه‌ای رفت.

در ادامه ژاله آموزگار، علی‌اشرف صادقی، عنایت‌الله فاتحی‌نژاد و مریم صادقی با توجه به تجربه‌های گرانقدر امروز در کار دانشنامه‌نویسی، از لزوم بازنگری در گزینش برخی عناوین در مجلدات پیشین سخن گفتند.‌

همچنین یونس کرامتی و فاطمه لاجوردی درباره لزوم توجه به دانشمندان اسلامی در مناطقی همچون آندلس و شمال آفریقا در مجلدات پیش رو سخن به میان آوردند.

سپس غلامرضا اعوانی در باب پیشروبودن مرکز دائره‌المعارف در تأسیس کتابخانه و شناخت و استخدام اشخاص مناسب نکاتی را بیان کرد.

سخنران آخر، علی‌اکبر صالحی به‌عنوان عضو جدید این شورا بود که پس از ذکر خاطره حج تمتع همراه کاظم موسوی بجنوردی و عباس انواری در سال ١٣۶٣ که این مرکز در آستانه تأسیس بود، گفت: باید توجه ویژه به جمع باشد و همین کار دانشنامه‌نگاری نباید صرفاً در سطح اهل فرهنگ و پژوهش باشد. همین کار وقتی در سازمان انرژی اتمی بودم انجام شد و تلاش کردیم مفاهیم متناسب با انرژی اتمی مانند ذرات بنیادین را به زبان ساده بیان کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها