چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۰۱
کتاب «اوستا علی» در ترازوی نقد اهالی فرهنگ خراسان جنوبی

خراسان جنوبی- به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی و سالروز شکست نظامی آمریکا در صحرای طبس برنامه خوانش و نقد و بررسی کتاب «اوستا علی» در بیرجند برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در بیرجند، به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی و سالروز شکست نظامی آمریکا در صحرای طبس به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی و حوزه هنری استان برنامه خوانش و نقد و بررسی کتاب «اوستا علی» برگزار شد.

یعقوبی مسئول واحد آفرینش‌های ادبی و دفتر مطالعات ادبیات پایداری حوزه هنری خراسان جنوبی، در این جلسه گفت: «اوستا علی» کتاب خاطرات آزاده سرافراز محمد علی پردل است که سال ۱۳۹۹ توسط حوزه هنری به چاپ رسیده است.

وی بیان کرد: این کتاب حاوی خاطرات دوران کودکی و نوجوانی؛ دوران فعالیت‌های انقلابی، دوران دفاع مقدس، اسارت و بعد از اسارت آقای پردل است که به قلم توانای آقای مجید زنگویی به رشته تحریر درآمده است.

مسئول واحد آفرینش‌های ادبی و دفتر مطالعات ادبیات پایداری حوزه هنری خراسان جنوبی گفت: اگر بخواهیم به این کتاب به چشم تاریخ شفاهی نگاه کنیم اتفاقات و حوادث تاریخی بسیار خوبی در دل این کتاب روایت شده است که می‌تواند مورد استفاده افراد علاقه‌مند به مباحث پژوهشی تاریخ معاصر قرار گیرد.

یعقوبی گفت: یکی از رسالت‌های تاریخ شفاهی، بومی سازی کتاب است تا وقتی کسی کتاب را مطالعه می‌کند بفهمد این روایت‌ها و اتفاقات در چه منطقه‌ای رخ داده است که در کتاب «اوستا علی» در فصل اول کتاب از دل ادبیات عامیانه و واژه‌های فولکلور به خوبی می‌توانیم دریابیم که راوی متعلق به جنوب خراسان است.

یکی از خوانندگان کتاب در این جلسه گفت: کتاب خاطرات «اوستا علی» فراتر از یک کتاب است که در فصل اول آن با آداب و رسوم منطقه جنوب خراسان آشنا می‌شویم.

وی به ارتباط خوب راوی با روحانیون و پیگیری و مطالبه گری وی اشاره کرد و گفت: مطالبه گری از ویژگی اصلی بزرگان تاریخ بوده است.

وی همچنین به خاصیت‌های تاریخ شفاهی اشاره کرد و افزود: در تاریخ شفاهی با رصد فرهنگ عامه منطقه به دل تاریخ می رویم و در کوچه پس از کوچه های آن قدم‌می گذاریم، در برخی از جملات استفاده از گویش محلی باعث آشنایی خواننده با همه جنبه های زندگی آن منطقه می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها