شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۷
امام‌خمینی(ره) از انحلال ارتش ممانعت کرد

یک پژوهشگر تاریخ دفاع مقدس بیان کرد: حضور ارتش در انقلاب اسلامی حاکی از نگاه بلند امام‌خمینی(ره) و آینده‌نگری ایشان نسبت به حوادث پیش‌رو یعنی حمله‌ ددمنشانۀ عراق به ایران و همچنین چگونگی تبدیل ارتش شاهنشاهی به ارتش جمهوری اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در ادامه سلسه نشست‌های تخصصی حوزه مطالعاتی انقلاب اسلامی، نشست علمی با موضوع «انقلاب اسلامی، ارتش و دفاع مقدس» به منظور پاسخ به شبهات مطرح شده درباره عملکرد ارتش در روزهای پایانی عمر رژیم پهلوی و تبدیل آن به ارتش جمهوری اسلامی و بررسی نقش ارتش در دفاع از کشور در جریان جنگ تحمیلی، برگزار شد.

در ابتدای این نشست، امیر سرتیپ سیدناصر حسینی، جانشین اسبق فرماندهی نیروی زمینی ارتش و پژوهشگر ارشد حوزه دفاع مقدس با تاکید بر اینکه یکی از الزامات حفظ امنیت کشور، وجود نیروی زبده و به‌روز و مجهز به تجهیرات نظامی است، به بررسی و معرفی سه مولفه ارتش، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس پرداخت و رابطه این سه مقوله مهم را تشریح کرد.

امیر حسینی در بخش اول سخنان خود به بررسی رابطه ارتش و انقلاب اسلامی پرداخت و با اشاره به تاریخچۀ شکل‌گیری ارتش سنتی ایران از زمان قاجار گفت: ایجاد ارتش مدرن در زمان رضاشاه و استفاده از یک فرصت‌تاریخی در زمان محمدرضاشاه، که به‌وسیلۀ دولت امریکا برای کنترل منطقه خاورمیانه توسط ارتش ایران به عنوان ژاندارم منطقه ایجاد شد، پرداخت.

وی خرید انبوه سلاح‌های مدرن توسط رژیم شاه و هزینه ۳۰ میلیارد دلاری در این بخش در دهۀ ۵۰ را نشان از تجهیزکردن این نیروی نظامی دانست و نیروی زمینی، هوایی و دریایی مدرن آن‌روز را واقعیت وجودی ارتش قبل از انقلاب ارزیابی کرد.

سرتیپ حسینی اشاره کرد: مطالب نقل‌شده از حضرت امام‌خمینی (ره) در مورد اینکه من با همین ارتش نظام شاهنشاهی را سرنگون می‌کنم را درک درست ایشان حضور افراد متعهد و مذهبی در بدنۀ اصلی ارتش شاهنشاهی است.

پژوهشگر تاریخ دفاع مقدس در بخش بعدی این سخنرانی به نقش برجسته و حائز اهمیت حضرت امام‌خمینی (ره) به‌عنوان اولین فرد در ممانعت از انحلال ارتش بعد از انقلاب پرداخت و افزود: این موضوع را حاکی از نگاه بلند امام‌خمینی (ره) و آینده‌نگری ایشان نسبت به حوادث پیش‌رو یعنی حمله‌ی ددمنشانۀ عراق به ایران و همچنین چگونگی استحاله ارتش شاهنشاهی و تبدیل آن به ارتش جمهوری اسلامی دانستند.

وی در بخش پایانی نیز به تشریح برنامه ها و چگونگی رویارویی ارتش جمهوری اسلامی ایران درتقابل باجریان تجزیه‌طلب ضد انقلاب در شهرهای کردستان و همچنین حضور مقتدرانه نیروی ارتش در جنگ تحمیلی پرداخته و با اشاره به اسناد و مدارک تاریخی، نقش ارتش را به‌عنوان بازوی نظامی بسیار کارآمد و زبده در جنگ ایران و عراق بسیار مهم و اساسی دانستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها