شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵
اهدای اسناد و کتب قدیمی «معین‌الاسلام» به مراکز مدیریت اسناد

اسناد و کتاب‌های قدیمی به جهت حفظ و نگهداری از حافظه تاریخی و تمدنی و پاسداشت میراث کهن ایران توسط هم‌وطنان، به مراکز مدیریت اسناد استان‌های همدان و قزوین اهداء شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، بخشی از این اسناد اهدایی مربوط به اسناد خانوادگی حسین بن رضی بن مقتدی الحسینی معروف به «معین‌الاسلام» و متخلص به «لامع قزوینی» از سادات حسینی و یکی از وعاظ، شاعران و اندیشمندان قزوینی است. این اسناد شامل ۳۰ سند مکتوب مالی و حقوقی مربوط به سال‌های ۱۲۷۶ تا ۱۳۵۰ قمری و نیز ۵۲ سند دیداری و شنیداری از سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۴۰ شمسی است.

همچنین چهار جلد قرآن نفیس و یک کتاب به نام امثله که نسخه خطی آن مربوط به دوره زندیه و قاجاریه است از مجموعه شخصی مرحوم حاج نقی شفیعی‌ها به مرکز اسناد و کتابخانه ملی قزوین اهدا شد.

اهداء پنج جلد کتب چاپ سنگی مربوط به سال‌های ۱۳۱۷ تا ۱۳۴۵ قمری، یک جلد کتاب چاپ سربی با عنوان: مواهب علیه یا تفسیر حسینی مربوط به سال ۱۳۱۷ شمسی و ۲ جلد دفتر حساب بازاری مربوط به سال‌های ۱۳۱۹ تا ۱۳۲۶ شمسی و نیز چند برگ سند قدیمی از دیگر کتب و اسناد اهدائی به مرکز اسناد مدیریت غرب کشور (همدان) است.

علاقه‌مندان و دغدغه‌مندان فرهنگ و تمدن کشورمان ایران، چنانچه اسناد و کتاب‌های قدیمی را بصورت شخصی نگهداری می‌کنند، به جهت حفاظت از حافظه ملی و تاریخی و میراث کهن سرزمینی، می‌توانند آن را به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهداء کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها