چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۷:۳۱
کتابخانه عمومی «اقتصاد و فرهنگ» تاسیس می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین گرامیداشت پیروزی رزمندگان سپاه اسلام در نبرد با رژیم غاصب صهیونیستی در عملیات «وعده صادق» گفت: کتابخانه عمومی «اقتصاد و فرهنگ» بر اساس تفاهماتی با سازمان برنامه و بودجه تاسیس می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، محمدمهدی اسماعیلی با اعلام این خبر، ضمن تبریک اعیاد گذشته، افزود: پیروزی جبهه مقاومت در انتقام سختی که فرزندان رشید امام و رهبری گرفتند را تبریک می‌گویم.

وی بیان کرد: در این عملیات هیمنه پوشالی دشمن صهیونسیتی شکسته شد و برای جامعه اسلامی، همه آزادگان، مستضعفان، مظلومان عالم و امت اسلامی که در این مدت هفت‌ماه صحنه‌های پُر از جنایت عوامل صهیونیستی را می‌دیدند و بر احوالات زنان و کودکان گریه می کردند التیام به همراه آورد.

اسماعیلی با بیان اینکه همه دل‌ها با انتقام سختی که جمهوری اسلامی با فرماندهی رهبر انقلاب به دست آورد شاد شد، افزود: به مدت چند ساعت پهپادها از آسمان ایران، عراق، سوریه و بیت‌المقدس عبور و شور و شعف را در میان مسلمانان و همه کسانی که دلشان با مقاومت خونین مردم فلسطین بود آورد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: انشاالله خداوند نصرت نهایی خود یعنی اضمحلال رژیم صهیونسیتی را زودتر به جامعه اسلامی دهد.

اسماعیلی گفت: از همه همکاران در بخش های مختلف که تلاش شبانه روزی دارند تشکر می‌کنم.

وزیر فرهنگ افزود: حوزه وزارت فرهنگ عمیق و وسیع است و تکالیف متفاوتی برعهده دارد؛ از حوزه مسجد، قرآن کریم و عترت در حیطه اختیارات این وزارتخانه قرار دارد تا موسیقی، تئاتر و بازی.

وی با اشاره به سابقه تهاجم فرهنگی در قبال کشورمان افزود: نگرانی‌ها در این عرصه زیاد است؛ با هجمه چند دهه‌ای در حوزه تهاجم فرهنگی در نگاهی کوتاه‌مدت و با نگاهی بلندمدت در عرصه نزدیک به ۲۰۰ سال مواجه هستیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: از زمان ورود تجدد به ایران با این مسایل مواجه هستیم مثلاً موضوع پوشش بانوان مربوط به چند سال اخیر نیست.

وزیر فرهنگ گفت: نسل اول روشنفکران دوره قاجار در متونی که منتشر کردند چند مسئله را به غلط برای گذار ایران از عقب‌ماندگی بیان می‌کنند. اولین پیشنهاد آن‌ها تغییر الفبای ما به الفبای جدیدی است تا ما را از سنت‌های گذشته دور کنند.

وی افزود: تغییر خط موجب می‌شود ارتباط نسل‌ها با گذشته خود قطع شود و دیگر امکان ندارد از آثار گذشتگان که به زبان فارسی وجود دارد بهره برد؛ در شرایط فعلی با افتخار بوستان و گلستان را می‌خوانیم این درحالی است که اگر خط تغییر یافته بود از این گنج بزرگ بی بهره بودیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: نکته دیگر پوشش و حجاب بود. شاید رضا خان با گذشت ۷۰ سال از مطرح شدن این سخنان پرچم مخالفت با حجاب را سردست گرفت که با مقاومت زنان ایرانی مواجه شد تا جایی که بعضی از بانوان سالیان سال از خانه خارج نشدند تا مورد تعرض افسران رضاخانی قرار نگیرند.

وزیر فرهنگ گفت: اولین قانونی که در دوره محمدرضا پهلوی (یک‌سال بعد از سقوط رضا خان) لغو شد همین قانون کشف اجباری حجاب بود. این اقدام به دلیل مقاومت سنگینی که مردم ایران از خود نشان دادند صورت گرفت.

وی افزود: در دوره پهلوی دوم، بی‌بند و باری با قوت دنبال شد. در جشن هنر شیراز، تئاتری اجرا شد که روزنامه‌های غربی در مذمت آن مطلب نوشتند که مسئول این اتفاق همسر پهلوی بود.

عفت و حجاب در جامعه ایرانی سابقه چندین هزار ساله دارد

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این میراث بزرگ در این چهار دهه به‌عنوان پرچم جامعه دینی بالا رفته و امروز همه بسیج شدند تا این پرچم را پایین آورند. جامعه ایرانی عفیف است؛ عفت و حجاب در جامعه ایرانی سابقه چندین هزارساله دارد.

فرهنگ ما فرهنگ پوشیدگی است

وزیر فرهنگ با بیان اینکه با دقت در آثار تخت جمشید متوجه می‌شویم نگاره های زنان ایرانی با پوشش است، افزود: فرهنگ ما فرهنگ پوشیدگی است و فرهنگ جدید غرب، فرهنگ برهنگی است به همین دلیل است که می‌بینیم در میادین شهرهای غربی مجسمه‌ها بدون هیچ‌گونه پوشش در ملا عام قرار دارند نتیجه چنین رویکردی این بود که جوامع غربی به اضمحلال کشیده شده و درصد قابل توجهی از متولدین کشورهای غربی تک‌والدی شدند.

وی با اشاره به دیگر مشکلاتی که این رویکرد به وجود آورده است، افزود: برای غرب مشکل جمعیتی ایجاد شده و خانواده از بین رفته است؛ بسیاری از بچه‌ها پدر خود را نمی‌شناسند که اینها ثمرات برهنگی غربی است و امروز می‌خواهند این مسائل را به جامعه ما تحمیل کنند.

مشکل ما با غرب اختلاف نظر تمدنی است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: عده‌ای فکر می‌کنند مشکل ما با غرب اختلاف نظر سیاسی و فقهی است درحالی که اختلاف نظر ما تمدنی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تمدن با سابقه چندهزار ساله منادی پاسداشت خانواده است و یک تمدن به ظاهر پیشرفته حاصل دمیدن در جامعه بی‌خدا و سود محور است، آن‌ها تلاش می‌کنند ما را از عزت جامعه ایرانی به این ذلت تغییر مکان دهند.

وزارت فرهنگ یکی از مهمترین سنگرهای صیانت از هویت و تمدن ایرانی اسلامی است

وی با اشاره به نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: وزارت فرهنگ یکی از مهمترین سنگرهای صیانت از هویت و تمدن ایرانی اسلامی است؛ همکاران من در حوزه نمایشی سینما، تئاتر، موسیقی، مد، لباس و کتاب ماموریت اصلی صیانت از مرزهای اعتقادی و تمدنی این سرزمین را دارند و باید محکم برسر این موضوع بایستیم و این را به ایجاد دو قطبی تقلیل ندهیم.

براساس پیمایش ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان، مردم آیین‌ها و باورهای دینی را باور دارند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: براساس یافته‌های علمی متقن که آخرین آن پیمایش ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان است که در وزارت فرهنگ برگزار شد، مردم نسبت به آیین‌ها و باورهای دینی کاملاً باور دارند.

وزیر فرهنگ گفت: بیش از ۸۰ درصد مردم در محرم سال گذشته سیاه‌پوش امام حسین (ع) بودند، در ماه رمضان اخیر نیز درصد بسیاری از مردم تمام طول ماه مبارک را روزه گرفتند.

کارکنان وزارت فرهنگ تندیس فضائل انسانی و الگوی کارکنان سایر بخش‌های دولتی و خصوصی باشند

وی با بیان اینکه جامعه ما دینی است و امروز پرچمدار حفظ ارزش‌ها و هنجارها در چنین جامعه‌ای هستیم، افزود: همکاران من باید تندیس فضائل انسانی و الگوی کارکنان و همکاران در سایر بخش‌های دولتی و خصوصی باشند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: همکاران فرهنگی باید در همه عرصه‌ها ممتاز باشد؛ به‌عنوان مثال در نماز اول وقت، تعهد در کار، مردم‌داری، تواضع و پوشش معرف انسانِ تراز فرهنگ اسلامی، انقلابی و ایرانی باشند.

تاکید بر ایجاد تسهیلات برای کارکنان و اهالی فرهنگ، هنر و رسانه

وزیر فرهنگ گفت: امسال باید بتوانیم بسیاری از مشکلات اداری و مالی همکاران را حل کنیم. به دوستانم تذکر می‌دهم در گام اول باید برای خانواده ارجمند فرهنگ، هنر و رسانه و در گام بعد برای اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه که خانواده بزرگ فرهنگی ایران عزیز را تشکیل می دهند اقداماتی انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه همکاران باید بهترین وضعیت را در تمام شاخص‌های خدماتی، حقوقی و رفاهی داشته باشند، افزود: حضور همکاران در نماز پررنگ باشد؛ چراکه این اقدام چند خاصیت دارد؛ اول اینکه از ثواب بسیاری بهره‌مند می‌شوند. مسئله دیگر اینکه حضور در نماز موجب دیدار رو در رو با همکاران می‌شود.

کتابخانه عمومی «اقتصاد و فرهنگ» راه‌انداری می‌شود

وزیر فرهنگ بیان کرد: سازمان برنامه و بودجه کتابخانه‌ای با شرایط مطلوب دارد که براساس تفاهماتی که با این سازمان داشتیم کتابخانه عمومی «اقتصاد و فرهنگ» در آن ایجاد می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها