سه‌شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۷
نسخه‌های خطی انجمن ترقی هند در مرکز میکرفیلم نور مرمت می‌شود

طی تفاهمنامه‌ای میان مرکز بین‌المللی میکروفیلم نور سفارت جمهوری اسلامی ایران در هند با انجمن ترقی اردو در دهلی، ۲۰۰۰ نسخه خطی و ۲۵ هزار نسخه چاپ سنگی فارسی، عربی و اردو، متعلق به این انجمن، توسط مرکز بین‌المللی میکرو فیلم نور دیجیتال‌سازی، فهرست‌نگاری و مرمت خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ طی تفاهمنامه‌ای میان دکتر خواجه‌پیری رئیس مرکز بین‌المللی میکروفیلم نور سفارت جمهوری اسلامی ایران در هند با دکتر اطهر فاروقی دبیر کل انجمن ترقی اردو در دهلی، ۲۰۰۰ نسخه خطی و ۲۵ هزار نسخه چاپ سنگی فارسی، عربی و اردو، متعلق به این انجمن، توسط مرکز بین‌المللی میکرو فیلم نور دیجیتال‌سازی، فهرست‌نگاری و مرمت خواهد شد. کتابخانه سازمان انجمن ترقی اردو، مجموعه‌ای از کتاب‌ها و نسخه‌های خطی کمیاب، برخی با قدمت ۶۰۰ ساله را در خود جای داده است.

انجمن ترقی اردو (هند)، که عموماً به عنوان «خانه اردو» شناخته می‌شود، قدیمی‌ترین سازمان در حفظ و ترویج زبان اردو است. این سازمان در سال ۱۸۸۲ تأسیس شد و در سال ۱۹۰۳ با نام جدید «انجمن ترقی اردو (هند)» و تحت مدیریت نویسنده و شرق‌شناس برجسته، علامه شبلی نعمانی، به عنوان دبیر و مولانا ابوالکلام آزاد (اولین وزیر آموزش هند) به عنوان دبیرکل قرار گرفت. انجمن ترقی اردو (هند) با حفظ روابط نزدیک با رهبران ملی هند مانند مهاتما گاندی، جواهر لعل نهرو، سی. راجاگوپالاچاری، مولانا ابوالکلام آزاد و دکتر ذاکر حسین، به جایگاه یک مؤسسه ملی دست یافت.


این انجمن از سال ۱۹۴۷ تا ۱۹۸۰، یک جنبش زبانی را برای ترویج و حفظ زبان اردو رهبری کرد. این تلاش‌ها منجر به معرفی آکادمی‌های اردو در دانشگاه‌ها و تأسیس سایر ادارات و مؤسسات مرتبط با اردو شد. نهاد پیشروِ «شورای ملی ترویج زبان اردو» (NCPUL) و دانشگاه ملی اردو مولانا آزاد، نتیجه جنبش اردویی هستند که توسط انجمن ترقی اردو (هند) آغاز شد.


امروزه انجمن ترقی اردو (هند) دارای بیش از ۶۵۰ شعبه در سراسر هند است. این شعبات به ریاست دبیران ایالتی مدیریت می شوند. این انجمن در طول بیش از ۱۴۰ سال فعالیت خود، صدها کتاب علمی منتشر کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها