چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۳
شصتمین شماره نشریه «سرو» منتشر شد

شصتمین شماره ماهنامه فرهنگی هنری «سرو» با عنوان «قصه‌ سرو» از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، شصتمین شماره ماهنامه فرهنگی هنری «سرو» با عنوان «قصه‌ سرو» از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منتشر شد.
نشریه سرو از بخش‌های مختلفی تحت عنوان «گفتمان»، «پرسمان»، «راویان»، «دیده‌بان»، «یادمان» و «راهیان» تشکیل شده که هر بخش شامل موضوعات متنوعی است.
در این شماره از ماهنامه «سرو» سرمقاله‌ای به قلم داوود عامری با تیتر «ششمین سال، شصتمین شماره در «بهار در بهار» امسال» منتشر شده است.
در بخش گفتمان سرو؛ در گفت‌وگویی اختصاصی تحت عنوان «مردم سالاری دینی یعنی جمهوری اسلامی» با دکتر سید ابراهیم سرپرست سادات «عضو انجمن مطالعات سیاسی و انجمن قلم حوزەعلمیە قم» نسبت دموکراسی با مردم سالاری دینی را بررسی کرده و در ادامه در مقاله‌ای به قلم هادی مرادپیری، به نقش اقتدار در شاخصه‌های رهبری انقلاب در هدایت اجتماعی پرداخته است. نگاهی به گفتمان انقلاب اسلامی در چارچوب قانون اساسی در مقاله‌ای به قلم حجت‌الاسلام احمد شفیعی‌نیا از دیگر مطالب خواندنی گفتمان سرو است.
در بخش پرسمان سرو؛ در گفت‌وگویی با محمد رحمانی پژوهشگر تاریخ معاصر، همکاری سازمان مجاهدین خلق (منافقین) با رژیم بعث عراق، پیش و پس از ورود سازمان به فاز نظامی را مورد تحلیل و واکاوی قرار داده است و در ادامه در مقاله‌ای تحت عنوان «کوبیدن بر طبل مذاکره» عملکرد نهضت آزادی در جریان جنگ ایران و عراق را مورد بازخوانی قرار داده است. بررسی الگوی نهضت آزادی در رابطه با مستکبران از دیگر مطالب پرسمان سرو است.
در ادامه این نشریه و در بخش‌های دیده‌بان، یادمان، راهیان و راویان سرو به موضوعاتی همچون روایت نصرالله تابش از شکل گیری هنر دینی پس از انقلاب، گفتاری از حسن رحیم پورازغدی دربارە آسیب‌شناسی حوزە ادبیات و رمان و فیلم در انقلاب اسلامی، گزیده ای از شعرهایی از شاعران جوان حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، بازخوانی عملکرد سازمان مجاهدین خلق در ۹ ماه نخست جنگ تحمیلی، سخنرانی شهید مهدی باکری در جمع بسیجیان لشکر عاشورا، سیرە شهید «ابوالفضل اسدزاده» در گفت وگو با همسر ایشان، روایتی از حضور نیروهای مردمی در دفاع مقدس با عنوان «داش‌مشتی‌ها در جنگ»، گفت وگو با حمید سلطانی از راویان موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و بازگویی ماجرای شهادتش، نگاهی به یادمانی از شهدا در الجزایر، گذری کوتاه بر اردوهای راهیان نور با عنوان «باید رفت…» و در انتها یادبودی برای شمارە شصتم و ششمین سال انتشار نشریه با حضور اهالی سرو پرداخته شده است.
گفتنی است نشریه سرو به سردبیری داوود عامری در ۱۲۰ صفحه، از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس چاپ و منتشر می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها