چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۸
«در جستجوی آداب آبادانی» منتشر شد

«در جستجوی آداب آبادانی»؛ در مکتب معماری یزد به قلم دکتر محمدرضا اولیا در انتشارات سوره‌مهر به چاپ رسید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ جلد اول کتاب «در جستجوی آداب آبادانی» در مکتب معماری یزد، گزیده‌ای از مقالات این حوزه به قلم دکتر محمدرضا اولیا و با مقدمه‌ای از دکتر هادی ندیمی و به کوشش گروه پژوهشی والا در انتشارات سوره‌مهر به چاپ رسید.

این کتاب گزیده مقالات محمدرضا اولیا از اندیشمندانی است که در زمینه معماری ایرانی اسلامی و مرمت حکمت و هنر اسلامی آثار برجسته‌ای دارد. این مقالات به صورت پراکنده در بازه زمانی ۱۳۶۰ تا ۱۳۸۰ در نشریه‌های مختلف به چاپ رسیده و در این کتاب تدوین و منتشر شده است.

دکتر اولیا در معرفی کتابش این چنین می‌گوید: «معماری و شهرسازی رایج در ایران در طیفی گسترده، شکاف عظیم تمدنی را به نمایش گذارده است. در میان دلایل مختلف احتمالی چنین عارضه‌ای، غفلت فراگیر نسبت به آداب آبادانی است. ترمیم شکاف یاد شده، به قدرت تشخیص از کم و کیف عارضه و توانایی‌ها در جستجوی راه‌حل‌های احتمالی بستگی دارد.»

«در جستجوی آداب آبادانی» علاوه بر پیشگفتاری از گروه پژوهشی والا و مقدمه دکتر هادی ندیمی از فصول ذیل تشکیل شده است: «هنر و معماری سنتی یزد»، «آشنایی با ویژگی‌های استاد حاجی علی اکبر آخوند (خرمی)»، نفهرست کلی آثار تاریخی یزد»، «بازار یزد»، «مسجد جامع فهرج یزد؛ اثر کم‌نظیر دوران انتقال»، «رباط زین‌الدین»، «یادمان‌ها»، «رسانه‌ای برای ارتباط با آیندگان»، «جایی برای زیارت»، «پیوند کاشی‌کاری سنتی و صنعت سرامیک»، «نیایش و آفرینش فضا»، «منکرات در معماری و شهرسازی یزد»، «میراث فرهنگی در کما»، «گزارشی از نهمین همایش بین‌المللی مطالعه و و حفاظت معماری خشتی در یزد»، «فرهنگ صیانت»، «از نظام مهندسی دیروز تا نظام مهندسی امروز»، «خواص توریست و تولید و مصرف فرآورده‌های اطلاعاتی در دانشکده‌های معماری و شهرسازی».

دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترای معماری و شهرسازی، کارشناسان معماری، کارشناسان مرمت، مدیران ستادی و اجرایی امور معماری و شهرسازی از مخاطبان اصلی کتاب «در جستجوی آداب آبادانی» هستند.
«در جستجوی آداب آبادانی» با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و با قیمت ۳۹۵ هزار تومان در بازار کتاب موجود است.

خبرنگار: نیره شفیعی پور

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها