دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۶
دومین کارگروه اجرای تفاهم‌نامه «مکتب» و ستاد طرح محرومیت برگزار شد

دومین کارگروه اجرای تفاهم‌نامه مجمع کتابخانه‌های بزرگ کشور و ستاد طرح محرومیت‌زدایی و توانمندسازی اجتماع‌محور ۲۰۲۰ محله کم‌برخوردار کشور با محوریت استان هرمزگان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در ابتدای این کارگروه میلاد اقدمی دبیر کمیته فرهنگی و اجتماعی طرح محرومیت‌زدایی با بیان این مطلب که بر اساس نیازسنجی‌ها استان هرمزگان به عنوان نقطه هدف برای عملیاتی کردن تفاهم‌نامه مکتب و ستاد طرح محرومیت‌زدایی و توانمندسازی اجتماع محور ۲۰۲۰ محله کم‌برخوردار کشور انتخاب شد؛ گفت: در نخستین جلسه کارگروه اجرای تفاهم‌نامه، استان هرمزگان به‌عنوان نقطه هدف اعلام شد و همه دستگاه‌ها توان و ظرفیت خود را برای عملیاتی کردن مصوبات در اختیار قرار دادند.

همه دستگاه‌ها ظرفیت خود را برای عملیاتی کردن مصوبات در اختیار قرار دادند

وی ادامه داد: پایه و اساس توسعه در امور مختلف کشور در درجه نخست فرهنگ است و این مهم جز با ارتقای مقوله کتاب و ترویج کتابخوانی رخ نمی‌دهد. حال اینکه کتابخوانی تا چه اندازه در اولویت مردم است و میزان استقبال چگونه است؟ سئوالاتی است که در حین اجرا پاسخ داده می‌شود. بنابراین انتظار می‌رود دستگاه‌ها در سطح مکتب چگونگی همکاری خود برای پیاده‌سازی بندهای تفاهم‌نامه را طی نامه‌ای مکتوب اعلام کنند.

با نیازسنجی انجام شده، جامعه هدف استان هرمزگان است

عصمت مومنی، معاون کتابخانه ملّی ایران با بیان این مطلب که مجمع کتابخانه های بزرگ کشور علاوه بر سیاستگذاری و خط‌مشی‌گذاری در ۶ کمیته تخصصی فعالیت می کند؛ گفت: مجمع کتابخانه‌های بزرگ کشور (مکتب) ۱۹ عضو دارد و سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران به‌عنوان نهاد مرجع متولی آن است که در خلال برنامه‌های تخصصی، تفاهم‌نامه‌ای به امضای علیرضا مختارپور، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی و علی آقامحمدی، رئیس ستاد طرح محرومیت‌زدایی و توانمندسازی اجتماع محور ۲۰۲۰ محله کم‌برخوردار کشور رسیده است.

معاون کتابخانه ملّی ایران افزود: این ستاد روی هفت بسته فعالیت می‌کند که یکی از بسته‌ها فرهنگی و اجتماعی است و براساس آ مار و نیازسنجی‌های انجام شده جامعه هدف استان هرمزگان انتخاب شده است. اما برای اعضای مکتب سه مسئله مورد پرسش است که اگر پاسخ داده شود، روشنگری‌های لازم برای اعضای مکتب صورت می‌گیرد و می‌توان در جهت عملیاتی کردن تفاهم‌نامه شفاف و روشن‌تر حرکت کرد.

تخصیص اعتبارات صرفاً فرهنگی در سطح استانی کم نظیر بود

محمدهادی ناصری، مشاور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی در ادامه این نشست، گزارشی از اقدام‌های انجام شده براساس مصوبات در کارگروه اول ارائه کرد و گفت: با پیگیری و حمایت رئیس ستاد طرح محرومیت‌زدایی و توانمندسازی اجتماع‌محور ۲۰۲۰ محله کم‌برخوردار کشور جلسه استان هرمزگان در تاریخ ۲۷ دی‌ماه برگزار شد.

وی ادامه داد: با توجه به موضوعات فرهنگی مطرح شده در جلسه گذشته که با حضور نماینده ویژه وزیر کشور و مدیریت عالی استان برگزار شد؛ موضوعات مورد بررسی به تخصیص اعتبارات صرفاً در چگونگی اجرای وظایف سیاست‌های حاکمیتی، نحوه پیگیری ظرفیت‌های مجمع کتابخانه‌های بزرگ کشور، فرآیند اجرای مصوبات توسط دبیرخانه استانی، کنترل جذب اعتبارات مورد نیاز از استانداری استان مربوطه، گزارش‌گیری از هزینه کرد برنامه‌های استانی، نظارت محتوایی برنامه‌های فرهنگی - اجتماعی با محوریت کتاب و کتابخانه اختصاص داشت که این مهم یک رخداد تاریخی و کم‌نظیر به شمار می‌آید.

مشاور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی اظهار کرد: در جلسه مذکور موضوعات مطرح شده از سوی آقای آقامحمدی توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی در استان هرمزگان پیگیری شد و همچنان هم در حال جمع‌بندی است. یکی از موضوعات مطرح شده مربوط به حوزه گردشگری و کتاب در جزیره قشم است که نیاز به ایده‌پردازی و رساندن طرح به مراحل اجرا دارد و همچنین برخی اعتبارات هم با عنایت آقای استاندار جذب شده است.

اجرای تفاهم‌نامه همکاری مکتب و ستاد محرومیت زدایی به هرمزگان نگاه ملّی بخشید

فرشاد محمدی، مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان در ادامه این نشست گزارشی از فعالیت‌های انجام شده براساس مصوبات کارگروه اول از اجرای تفاهم‌نامه ارائه کرد و گفت: توجه مجمع کتابخانه‌های بزرگ کشور و ستاد طرح محرومیت‌زدایی و توانمندسازی اجتماع‌محور ۲۰۲۰ محله کم برخوردار کشور در راستای اجرایی کردن تفاهم‌نامه همکاری فی مابین موجب شد نسبت به استان هرمزگان یک نگاه ملّی صورت گیرد که جای خرسندی است.

وی با اشاره به عملیاتی شدن مصوبات گفت: تامین اعتبار جهت ساخت دو کتابخانه استاندارد در شهرک پیامبر اعظم بندرعباس با یکصد هزار جمعیت و با کمترین زیرساخت‌های فرهنگی و ساخت کتابخانه در جزیره لارک با محوریت گردشگری انجام شد. همچنین تامین اعتباری برای تغییر کاربری، تکمیل و بهسازی ساختمان متعلق به شهر سردشت بشاگرد (ساختمان به اداره کل نهاد کتابخانه های عمومی استان واگذار شد) و تکمیل پروژه کتابخانه شهر رویدر اختصاص داده شد.

در ادامه این نشست اقدمی، دبیر کمیته فرهنگی و اجتماعی طرح محرومیت‌زدایی با اشاره به پیاده سازی مصوبه بانک زمان گفت: یکی از مصوبات بحث پیاده‌سازی بانک زمان است. به این معنا که اعتقاد داریم بزرگترین دارایی مردم، وقت و زمان آن‌ها است ولی متاسفانه مدیریتی برای زمان مردم توسط حاکمیت‌ها اتفاق نمی‌افتد. بنابراین بانک زمان را برای ذخیره‌سازی وقت اضافه مردم طراحی کردیم که افراد از طریق یک پلتفرم روزآمد می‌توانند زمان‌هایی را که برای شاخص اجتماعی که وقت می گذارند، را ذخیره کنند. بنابراین آنچه به عنوان زیرساخت بانک زمان باید در نظر گرفت؛ اکنون آماده است ولی موضوعات و عناوینی که به عنوان شاخص باید از مردم پرسیده شود، وظیفه تخصصی این کارگروه است و امید است شاخص‌های اجتماعی و فرهنگی توسط اعضای مکتب درخصوص بانک زمان تبیین شود.

عصمت مومنی، معاون کتابخانه ملّی ایران خاطرنشان کرد: در جمع‌بندی این نشست هریک از اعضای مکتب برنامه‌های مشخص خود را برای انجام فعالیت‌های فرهنگی بیان و اجرایی کنند. همچنین اگر برنامه‌ای خارج از برنامه‌های اعلام شده وجود دارد، مطرح شود تا تخصیص بودجه انجام پذیرد. نکته آخر این است که برخی از برنامه‌ها از سوی ستاد طرح محرومیت‌زدایی ارائه می‌شود که دانش تخصصی و تجربه اعضای مکتب در اختیار آن‌ها قرار...

به گزارش ایبنا؛ به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، لازم به توضیح است محمدحسین ضیائی، معاون هماهنگی و نظارت جانشین وزیر کشور در ستاد طرح محرومیت زدایی و توانمندسازی اجتماعی ۲۰۲۰ محله کم برخوردار، محسن حق‌گو، مشاور رئیس کتابخانه و موزه ملّی ملک به همراه زینب فری‌زاده، عفت شریفی داویجانی، نماینده کتابخانه آستان قدس رضوی، مینا ذاکر شهرک، معاون پژوهشی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، حجت‌الاسلام عبدالرضا خورشیدی آزاد، عضو فراکسیون جهاد سازندگی و پیشرفت مجلس شورای اسلامی و ستاد ۴۰۴۰ روستا، مهدی محمدی شجاعی دبیر مکتا و مدیر کتابخانه تخصصی دانشگاه ادیان و مذاهب، حمیدرضا رنجبر معاون اجرایی کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد دانشگاه تهران، عباس بابا خانیان، مدیر امور کتابخانه‌های سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، محمدعبدالعلی‌پور، کارشناس ادبی و کتابخانه معاون فرهنگی وزارت آموزش و پرورش، علی اکبر شهرامی، رئیس اداره فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌های کشور و مجید محمدی، مسئول سامانه‌های ستاد طرح محرومیت‌زدایی و توانمندسازی اجتماعی ۲۰۲۰ محله کم برخوردار فاطمه زرین کمر، مسئول پیگیری و هماهنگ کننده برنامه های مکتب و پریسا ساسانی کارشناس ارشد روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در دومین کارگروه تخصصی اجرای تفاهم‌نامه مجمع کتابخانه های بزرگ کشور و ستاد طرح محرومیت‌زدایی و توانمندسازی اجتماع‌محور ۲۰۲۰ محله کم برخوردار کشور حضور داشتند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها