دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۵
پنجاه ‌و نهمین شماره نشریه «سرو» منتشر شد

پنجاه ‌و نهمین شماره ماهنامه فرهنگی هنری «سرو» با عنوان «زمانی میانِ زمان‌ها» از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، پنجاه و نهمین شماره ماهنامه فرهنگی هنری «سرو» با عنوان «زمانی میانِ زمان‌ها» از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منتشر شد.
نشریه سرو از بخش‌های مختلفی تحت عنوان گفتمان، پرسمان، راویان، دیده‌بان و راهیان تشکیل شده که هر بخش شامل موضوعات متنوعی است.
در این شماره از ماهنامه «سرو» سرمقاله‌ای به قلم داوود عامری با تیتر «انقلاب و حکمرانی مردمی» منتشر شده است. در بخش گفتمان سرو؛ در مقاله ای با عنوان «زمانی میانِ زمان‌ها» به قلم مصطفی عمانیان؛ خوانشی موجز از کتاب زمانی میان زمان‌ها؛ امام، شیعه و ایران، نوشتۀ لیلی عشقی، که شامل تحلیلی متافیزیکی از انقلاب ایران در سال ۵۷ است را می خوانیم و در ادامه در گفت‌وگویی با دکتر علی داستانی، شعارهای بنیادین و آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی را مورد واکاوای قرار داده است. نگاهی به گفتمان انقلاب اسلامی در چارچوب قانون اساسی در مقاله‌ای به قلم حجت‌الاسلام احمد شفیعی نیا از دیگر مطالب خواندنی گفتمان سرو است.
در بخش پرسمان سرو؛ در گفت‌وگویی با سید مرتضی نبوی از فعلان سیاسی قبل و بعد از انقلاب اسلامی چگونگی وقوع انقلاب اسلامی را بررسی کرده و در ادامه در گفت‌وگویی با سید روح‌الله امین‌آبادی روزنامه‌نگار و پژوهشگر حوزه تاریخ و رسانه، عملکرد مستندهای تاریخی رسانه‌های خارجی از روایت تحریف‌گونه دوره سلطنت پهلوی اول و دوم را بررسی کرده است. برشی از زندگی همافر ایرج شاکر در مقطع پیروزی انقلاب اسلامی و نیز چگونگی واقعه درگیری عناصر گارد شاهنشاهی با هنرجویان نیروی هوایی در ایام منتهی به پیروزی انقلاب در مصاحبه با این سرهنگ بازنشسته از دیگر مطالب خواندنی پرسمان سرو است.
در بخش دیده‌بان سرو؛ وا گویه هایی در رابطه با رمانی از متن انقلاب و جنگ با عنوان «زنی با کفش‌های مردانه» از زبان محمدعلی گودینی نویسندۀ کتاب و دو تن از منتقدین ادبی کشور احمد شاکری و منیژه آرمین پیرامون این اثر را می‌خوانیم و در ادامه نگاهی بر ویژگی‌های رمان دفاع مقدس در مقاله‌ای با عنوان «وجوه تصویر حقیقت» به قلم عطیه محمدلو و نیز جستاری درباره کم و کیف سریال‌های ساخته شده دفاع مقدسی و چگونگی بهتر شدن این آثار در گفت‌وگویی با رضا منتظری منتقد و کارشناس سینما و تلویزیون، دیده‌بان سرو را خواندنی تر کرده است.
در ادامه این نشریه و در بخش‌های یادمان، راهیان و راویان سرو به موضوعاتی همچون بررسی عملیات والفجر هشت در گفت‌وگو با سردار سرتیپ احمد غلامپور عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین (ع)، نقش نیروی هوایی در عملیات کربلای پنچ، نگاهی بر عملیات والفجر مقدماتی، نگاهی به تاریخ ارتش درایران تاجنگ جهانی دوم به بهانه سالروز دگرگونی ارتش ایران ازسنتی به نوین، تحلیلی از دست پیش ایران در وقایع اخیر منطقه، سرخطِّ خبرهای بهمن ماه در حوزۀ مقاومت و… پرداخته شده است.
گفتنی است نشریه سرو به سردبیری داوود عامری در ۱۲۰ صفحه، از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس چاپ و منتشر می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها