دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۵
بودجه‌ میلیاردی که ارشاد برای اقتباس از «حوض خون» پرداخته کجاست؟

فاطمه سادات میرعالی نویسنده کتاب «حوض خون» با اشاره به ادعاهای مطرح شده درخصوص فیلم «دست ناپیدا» گفت: سوال من این است که بودجه میلیاردی که ارشاد می‌گوید صرف ساخت فیلم اقتباسی از کتاب «حوض خون» شده است و در فهرست فیلم‌های اقتباسی جشنواره نیز آمده کجاست؟

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) این‌روزها اکران فیلم «دست ناپیدا» به کارگردانی انسیه شاه‌حسینی در جشنواره فیلم فجر حاشیه‌هایی را به همراه داشته است، حاشیه‌هایی که ناشی از اقتباس یا عدم اقتباس از کتاب «حوض خون» است. هرچند انسیه شاه‌حسینی هم درنشست خبری و هم در برنامه‌های تلویزیونی قویاً این موضوع را رد کرده و گفته است که موضوع دست‌ناپیدا ناشی از خاطرات خود در چایخانه اهواز است، اما فاطمه سادات میرعالی نویسنده کتاب «حوض خون» نیز حرف‌هایی برای گفتن دارد.

فاطمه سادات میرعالی در این باره به خبرنگار تسنیم می‌گوید: من هنوز فیلم را ندیده‌ام که بگوم «دست ناپیدا» اقتباسی از حوض خون است یا خیر؟ اما این ماجرابه خیلی قبل‌تر بر می‌گردد، از ابتدای امسال یکی از نویسندگان و کارگردانان سینما برای ساخت فیلمی از کتاب «حوض خون» ضمن بازدید از مکان حوض خون در اندیمشک و مصاجبه‌های حضوری با راویان این کتاب، برای کلید زدن پروژه و بهره‌مندی از حمایت وزارت ارشاد به وزارتخانه مراجعه می‌کنند، در ارشاد صراحتاً اعلام می‌شود که ما یکبار میلیاردی برای ساخت فیلم اقتباسی از کتاب «حوض خون» که در حال ساخت است، هزنیه کرده‌ایم‌، مجدد نمی‌توانیم چنین حمایتی را داشته باشیم.

وی ادامه داد: در همان ایام مسئولان وزارت ارشاد نیز در مصاحبه‌ای اعلام کردند که برای ساخت فیلم «حوض خون» هزینه کرده‌ایم و فیلمی در حال ساخت است.از طرفی دیگر در گزارشی که مسئولان خدمت حضرت آقا دادند، از ساخت این فیلم صحبت شد و رهبری در هفته دفاع مقدس در دیداری ابراز خرسندی کردند و فرمودند من شنیدم از «حوض خون» فیلم ساخته می‌شود.

میرعالی ادامه داد: در نهایت در لیستی که در جشنواره فیلم فجر منتشر شده است، در میان فهرست کتاب‌هایی که فیلم‌هایی امسال از روی آن‌ها اقتباس شده است، «حوض خون» نیز آمده است. سوال من این است این فیلمی که ارشاد برایش هزینه میلیاردی کرده است، بنیاد شهید هزینه کرده است و به رهبری نیز گزارش داده‌اند و در لیست فیلم‌های اقتباسی بنیاد شهید هم آمده است، کجاست؟ چه فیلمی است؟

نویسنده کتاب «حوض خون» تصریح کرد: خانم شاه‌حسینی می‌گوید، «دست ناپیدا» خاطرات شخصی خودم است ربطی به کتاب ندارد، من نمی‌گویم چرا از «حوض خون» اقتباش نکردید، چون طبیعتاً اگر اقتباس می‌کرد، باید با ما هماهنگی انجام می‌شد. پیگیری و مطالبه من این است که این فیلم که همه از ساخت آن دم می‌زنند، معرفی شود و مشخص شود هزینه میلیاردی صرف ساخت کدام فیلم شده است.

وی به اولین دیدارش با انسیه شاه‌حسینی اشاره کرد و گفت: خانم شاه‌حسینی در دیداری سرزده از طرف بنیاد حفظ آثار اهواز به اندیمشک سر زد و من اولین بار بود که ایشان را می‌دیدیم و شناختی هم از ایشان نداشتم‌، ایشان بدنبال بازیگر بودند و می‌خواستند که از چند نفر تست بازیگری بگیرند، من هم به ایشان بازیگری معرفی نکردم. حتی قرار بود که بروند فضای رختشویی را ببینند، امابه دلیل شرایط این مکان مقدور نشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها