یکشنبه ۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۲
دستگاه‌ها و شهرستان‌های فعال در برگزاری اردوی کتابخوانی عشایر حمایت می‌شوند

فارس-مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری فارس گفت: رویکرد ما توجه به گروه‌های مردمی است و از دستگاه‌ها و شهرستان‌هایی که در حوزه اردوی کتابخوانی عشایر فعالیت کنند، حمایت خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درشیراز، جلسه ارزیابی و هدف گذاری «اردوی کتابخوانی عشایر؛ رویداد یک روزه خدمات رسانی به مناطق عشایری استان فارس» با حضور مهدی مومن‌زاده، مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری فارس؛ محمدحسین فیروزی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس و نماینده اداره کل امور عشایر فارس، همچنین حضور مجازی فرمانداران، معاونان فرماندار و روسای کتابخانه‌های عمومی هفت شهرستان فراشبند، فسا، جهرم، ممسنی، کازرون، لامرد و سروستان برگزار شد.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری فارس در این جلسه با اشاره به اینکه کتابخانه‌های عمومی با خلاقیت و تلاش جایگاه این نهاد فرهنگی و فضای کتابخوانی استان را تغییر دادند، گفت: در فضای فرهنگی و آموزشی استان نیازمند گسترش مخاطب هستیم. اینکه در فضای محدود فعالیت کنیم و انتظار داشته باشیم که مخاطبان به سمت ما بیایند، درست نیست. امروز، دوره اقدمات مخاطب محور و حرکت به سمت مخاطب است.
مهدی مؤمن زاده با تأکید بر اینکه گسترش مخاطب از راهبردهای درست و دقیق این دولت است، تصریح کرد: فعالیت‌ها را باید مستندسازی کنیم و در چهارچوب وظایف خود به اطلاع عموم برسانیم. اطلاع رسانی رویدادها به مردم امیدبخش است و جریان سازی می کند.
وی در ادامه با اشاره به ظرفیت عظیم عشایر فارس عنوان کرد: عشایر فارس در زمینه های فرهنگ، سیاست و مفاخر خوش درخشیده‌اند و قرن‌هاست که این ظرفیت در استان فارس فعال بوده است؛ باید ظرفیت عشایر بیش از گذشته شناخته و ساماندهی شود.
مؤمن‌زاده با اشاره به تشکیل سمن‌های تخصصی در حوزه عشایر در شهرستان‌ها، گفت: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و نگاه دولت سیزدهم، رویکرد ما توجه به گروه‌های مردمی است؛ در کارگروه‌های تخصصی استان نیز معمولاً گروه‌های مردمی دعوت می شوند.
وی سیاست‌های استان را حمایت از برنامه محوری دانست و گفت: از دستگاه ها و شهرستان هایی که در حوزه اردوی کتابخوانی عشایر فعالیت کنند، حمایت خواهد شد.
خدمات فرا کتابخانه‌ای به عشایر از برنامه‌های راهبردی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس نیز در این نشست عنوان کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور خدمات فرا کتابخانه‌ای را یکی از برنامه‌های راهبردی خود قرار داده است؛ توسعه خدمات به ویژه در مناطق کم برخوردار و فاقد کتابخانه از اولویت‌های این نهاد فرهنگی است.
فیروزی با اشاره به اینکه حضور کتاب در جمع عشایر یکی از اهدافی است که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور دنبال می‌کند، اضافه کرد: فارس به عنوان استانی که بیشترین عشایر را دارد، از سال‌های گذشته با اجرای برخی از برنامه‌ها خدمات رسانی به حوزه عشایر را آغاز کرد و در سال جاری طرح اردوی کتابخوانی عشایر اجرا شد. این برنامه با کمک دستگاه‌های اجرایی در تابستان آغاز و تاکنون ۴ اردو برگزار شده است. برنامه‌ریزی‌ها بر این است که تا پایان سال هفت اردوی کتابخوانی عشایر در شهرستان‌های عشایرنشین برگزار شود.
وی اضافه کرد: اردوی کتابخوانی عشایر از سوی وزارت کشور و استاندار فارس مورد توجه و حمایت قرار گرفته است؛ این طرح با حمایت مجموعه دولت می‌تواند با برنامه‌ریزی بهتر برگزار شود.
فیروزی با اشاره به ایجاد کتابخوانی در میان عشایر گفت: بهترین اتفاق این است که بتوانیم مبتنی بر زیست بوم عشایر فارس، کتابخانه سیار یا موقت را در مناطق عشایری برپا کنیم. کتابخانه های عمومی تاکنون با اجرای طرح‌های مختلف تلاش کرده است ارتباط کتاب با خانواده عشایر برقرار شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس با اشاره به اینکه شهرستان‌های فراشبند، فسا، جهرم، ممسنی، سروستان، کازرون و لامرد مقصد برگزاری اردوی کتابخوانی عشایر خواهند بود گفت: انتظار ما بر این است که فرمانداری ها و دستگاه های اجرایی در شهرستان در برگزاری این طرح مشارکت داشته باشند.
در ادامه این نشست نماینده اداره کل امور عشایر فارس، فرمانداران و معاونان فرمانداری هفت شهرستان فراشبند، فسا، جهرم، ممسنی، کازرون، لامرد و سروستان به بیان نکات خود درباره برگزاری اردوی کتابخوانی عشایر در شهرستان گفتگو کردند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها