دوشنبه ۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۴
کتابخانه عمومی مشارکتی «سلام» گناباد افتتاح شد

خراسان‌رضوی- کتابخانه عمومی مشارکتی «سلام» با مساحت ۴۰۰ مترمربع در شهرستان گناباد به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در مشهد، کتابخانه عمومی مشارکتی «سلام» با مساحت ۴۰۰ مترمربع و زیربنای ۳۰۰ مترمربع واقع در شهرستان گناباد، خیابان سعدی ۱، روبروی بقعه سید ابراهیم (ع) با تعداد بالغ بر ۲۲۰۰ نسخه کتاب به ارائه خدمات کتابخانه‌ای می‌پردازد.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی عصر یکشنبه در آئین افتتاح کتابخانه عمومی مشارکتی «سلام» شهرستان گناباد با حضور امام جمعه، فرماندار وجمعی دیگر از مسئولین شهرستان گفت: اثر خوب کتاب را باید به جامعه منتقل کنیم. اگر کتاب خوب، خوب معرفی و خوانده شود، موجب تغییر و تحول مثبت در سبک زندگی انسان می‌شود.

وی اظهار کرد: اعتقاد دارم بسیاری از مشکلات و معضلات رفتاری و فکری انسان با کتاب درمان می‌شود. همانگونه که امیرالمومنین (ع) فرموده‌اند «اگر انسان با کتاب آرامش بگیرد، هیچ آرامشی را از دست نخواهد داد». این قبیل تاکیدات بزرگان و ائمه اطهار (ع) درباره کتاب بر این است که هر آنچه که به دانایی انسان کمک کند، بدون شک تبدیل به توانایی می‌شود. رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در بیانیه گام دوم انقلاب می‌فرمایند «روی دیگر دانایی، توانایی است». اگر انسان بداند، توانا و اگر بخواند، قدرتمند می‌شود.

کتابخانه عمومی مشارکتی «سلام» گناباد افتتاح شد

علی اکبر سبزیان افزود: امروز برای رسیدن به ایران قدرتمند باید به دنبال ایران دانا و کتابخوان باشیم. اگر چه امروز شاهد استفاده بی رویه از فضای مجازی برای دستیابی به سطح دانش در جامعه هستیم، اما خوشبختانه کتاب همچنان جایگاه خود را به عنوان منبعی برای رسیدن به عمق دانش حفظ کرده است. کتاب ابزاری است که انسان را اندیشمند، اهل فکر و تصویرساز می‌کند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با اشاره به برخی از فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص کتاب و اهمیت کتابخوانی، بیان کرد: ایشان علیرغم بسیاری از دغدغه‌ها و مسئولیتهای فراوانی که بر عهده دارند، همچنان مطالعه را یک اولویت قرار داده‌اند؛ لذا ما دیگر نمی‌توانیم دلیلی برای نادیده گرفتن این امر داشته باشیم.

کتابخانه عمومی مشارکتی «سلام» گناباد افتتاح شد

وی ضمن تقدیر از موسس و خیر کتابخانه عمومی مشارکتی سلام شهرستان گناباد، گفت: حضور دغدغه‌مندانه و مطالبه‌گری ایشان در این حوزه قابل تقدیر است. اما بدون شک پس از این آئین مطالبات مردم از شما در حوزه فرهنگی بیشتر خواهد شد. همچنین از رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان گناباد و کتابداران و مسئولین کتابخانه‌های عمومی تقدیر می‌کنم که بسیار خادمانه گام در مسیر اثبات نقش جدید کتابخانه‌ها مبنی بر فرهنگسراهای اجتماعی بصورت شایسته و بایسته گذاشته‌اند.

در ادامه محمد ملایی، خیر و موسس کتابخانه عمومی مشارکتی سلام شهرستان گناباد گفت: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید «ای انسان! به طعامی که می‌خوری، نگاه کن و دقت کن». از امام صادق (ع) می‌پرسند «منظور از این طعام چیست» می‌فرمایند «خوراک‌های ذهنی». یکی از دغدغه‌های مهم من در حوزه فرهنگی، تهیه طعام و خوراک ذهنی مناسب برای جامعه بوده است و بهترین بستر برای این امر راه اندازی کتابخانه بود.

وی ضمن تقدیر از دست اندرکاران در راستای راه اندازی این کتابخانه، تاکید کرد: در هنگام ساخت این مجموعه، توجه ویژه‌ای به معماری و بنای اسلامی و بومی شهرستان گناباد داشتیم. در واقع هدف از این کار، حفظ تاریخ و معماری و حمایت از صنایع بومی شهرستان بود.

در پایان احمد مظلوم، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان گناباد نیز گفت: کتابخانه‌های عمومی پس از مساجد و مدارس بزرگترین شبکه اجتماعی جامعه هستند. کتابخانه ها امروز دیگر صرف امانت کتاب و سالن مطالعه فعالیت نمی‌کنند، بلکه در حال تبدیل شدن به پاتوقهای اجتماعی و فرهنگی هستند.

کتابخانه عمومی مشارکتی «سلام» گناباد افتتاح شد

وی با بیان اینکه امروزه بیش از ۴۰ خدمت در کتابخانه های عمومی در حال ارائه است، افزود: مایه افتخار است که بسیرای از این خدمات نوین اعم از حمایت از کسب و کارهای کوچک، سوگواره‌های فرهنگی و هنری، اعزام کاروان مروجان به روستاهای مناطق کم برخوردار و دورافتاده، برگزاری محافل ادبی، برگزاری مسابقات کتابخانه ای و … در کتابخانه‌های عمومی شهرستان ارائه می‌شود.

مظلوم تصریح کرد: در حال حاضر ۱۶ باب کتابخانه در شهرستان فعالیت دارند که ۱۱ باب آن نهادی و تعداد ۵ باب از آن بصورت مشارکتی فعالیت می‌کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها