سه‌شنبه ۵ دی ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۰
یک نمایش از کتاب «نمایش‌نامه‌های اقتباسی» روی صحنه آمد

نمایش «وقتی آن‌قدری که باید همدیگر را زجر داده‌ایم» به کارگردانی مجتبی جدی و با بازی پوریا شکیبایی در سالن انتظامی خانه هنرمندان به صحنه رفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ نمایش «وقتی آنقدری که باید همدیگر را زجر داده‌ایم» نوشته مارتین کریمپ، با ترجمه خاطره کردکریمی و کارگردانی مجتبی جدی اجراهای خود را از ۲۸ آذر با نقش‌آفرینی پوریا شکیبایی، نازنین حشم‌دار، پریسا هاشم‌پور، پریوش حاجی‌قدیری، نیکا زرانی، متین مختومی، علیرضا لطفی‌زاده در سالن انتظامی خانه هنرمندان ایران آغاز کرد.

مجتبی جدی پیش از این تجربه کارگردانی نمایش‌هایی همچون «سعادت لرزان مردمان تیره‌روز»، «ادیپ افغانی»، «چشم‌های بسته از خواب»، «تجربه‌های اخیر» و «امان» را در کارنامه خود دارد. وی همچنین نمایش «سوقصدهایی به زندگی آن زن» از همین نویسنده را برای اولین بار در ایران به صحنه برده است.

این نمایش اقتباسی از رمان «پاملا یا پاداش پاکدامنی» نوشته ساموئل ریچاردسون است. مارتین کریمپ نویسنده بریتانیایی، از مطرح‌ترین نمایشنامه‌نویسان معاصر جهان به حساب می‌آید و منتقدان ادبی جهان، او را در زمره نویسندگان پست‌مدرن و همچنین تئاتر تهاجمی به حساب می‌آورند.

بعضی دیگر از منتقدان نیز نوع شخصیت‌پردازی در نمایشنامه‌های کریمپ را با فیلم‌های دیوید لینچ مقایسه کرده‌اند و بر این باورند که شخصیت‌های سرسخت و بی‌رحم آثار کریمپ یادآور شخصیت‌های سرسخت، خشن و پیچیده آثار دیوید لینچ هستند. فرم و زبان نمایش از مهمترین ویژگی‌های این نویسنده به حساب می‌آید که می‌توان این ویژگی‌ها را در ادامه سنت نمایشی ساموئل بکت، هارولد پینتر و سارا کین دانست. در نمایشنامه‌های کریمپ همه چیز در مرز حرکت می‌کند، در مرز تاریکی و عدم اطمینان. او نسبت به روابط انسانی دیدگاه تاریک و تلخی دارد. هیچیک از شخصیت‌های آثارش عشق و لذت را عمیقاً تجربه نمی‌کنند و در دنیایی تلخ و گزنده به سر می‌برند. بعضی از منتقدان نیز او را در زمره نمایشنامه‌نویسان تجربی می‌دانند.

از عوامل این نمایش می‌توان به وحید رزاقی طراح گرافیک، پریوش حاجی قدیری طراح صحنه، آیسن آق آتابای طراح لباس،: نازنین یارویسی طراح نور، یوسف جوان آراسته ساخت ویدئو، ابوالفضل کریم زاده و علیرضا لطفی زاده دستیاران کارگردان، محمد عابدی نسب ساخت دکور و امیر پارسائیان‌مهر مدیر روابط عمومی اشاره کرد.

گفتنی است پیش‌تر نمایش‌نامه این تئاتر توسط انتشارات حکمت کلمه همراه با مجموعه «نمایش‌نامه‌های اقتباسی» منتشر شده بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط