دوشنبه ۶ آذر ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۹
بازنشر داستان‌های رهبر ارکستر ایتالیایی به بازار کتاب آمد

چاپ چهارم کتاب «دیگر تنها نیستی» نوشته استفانو بنی، رهبر ارکستر مشهور ایتالیایی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، استفانو بنی یکی ازخلاق‌ترین نویسندگان ایتالیایی نسل دوم پس ازجنگ جهانی دوم است. کتاب «کافه زیر دریا» اولین اثر ترجمه شده او به زبان فارسی شامل داستان‌هایی درسبک های مختلف، آمیخته با طنزی خاص و نادر است.

«دیگر تنها نیستی» ترجمه‌ای از داستان‌های مجموعه «دستور زبان خدا» ست که رنگ و بویی متفاوت از دیگر کارهای استفانو بنی دارند و دیگر خبری از شوخی‌ها و بازی‌های کلامی معروفش نیست. این اثر بیشتر به شکل تراژدی‌های روزمره انسان‌هایی است که می‌توانند هر کدام از ما باشند.

نویسنده با نهایت خلاقیت و آگاهی، داستان زندگی انسان‎‌هایی را روایت می‌کند که در زندگی ساده و معمولی خود به بن‌بست رسیده‌اند؛ انسان‌هایی که گاه می‌دانند که چرا به این حال و روز افتاده‌اند و گاه از میانه داستان، رو به آگاهی می‌روند.

سادگی و باورپذیر بودن داستان‌های این اثر باعث می‌شود مخاطب با آنها همذات‌پنداری کند؛ خودش را جای آنها تصور کند و گاهی از ته دل غمگین شود.

«یک روز آقای رمو تصمیم گرفت که دیگر به سگش غذا ندهد و او را دو روزی گرسنه نگه داشت. اما بوم او را همچنان عاشقانه و با مهربانی دنبال می‌کرد. وقتی که آقای رمو برای غذا خوردن سر میز می‌نشست، بوم نه چیزی درخواست می‌کرد و نه حتی نزدیکش می‌شد. تنها از دور و با کنجکاوی مطبوعی صاحبش را تماشا می‌کرد، انگار که در چشم‌هایش نوشته شده باشد: اگه تو بخوری، منم سیر می‌شم و هر چقدر که آقای رمو از روی بدجنسی با سر و صدا و ولع لقمه‌ها را پایین می‌داد، نگاه بومرنگ لطیف‌تر می‌شد. وقتی بالاخره آقای رمو به بومرنگ غذا داد، او نه از خود بی‌خود شد و نه هیجان‌زده به سمت ظرف غذا هجوم آورد، نه. تنها دمش را آرام و سپاسگزار تکان داد، انگار که بخواهد بگوید: «تو دلایل خودتو واسه غذا ندادن و گشنه نگه داشتن من داشتی، اما ازت ممنونم که امروز به یادم افتادی.» بعد از آن آقای رمو شاید از روی عذاب وجدان بیمار شد. تب بالایی داشت و بوم به مراقبت از او می پرداخت. در شب هذیان‌گویان از خواب می‌پرید و همین که چشمانش را باز می کرد با چشمان باز و مهربان سگ و البته گوش‌های بلند شبیه به آنتنش روبه‌رو می‌شد. به نظر می‌رسید که می‌گوید: «ارباب! مرگ رو هم گاز می‌گیرم، اگه بخواد نزدیکت شه.» حس تنفر از آن عشق وصف‌ناشدنی بوم در روح سرد آقای رمو داشت بیشتر و بیشتر می‌شد. سگ را چهار روز بیرون نبرد. آن روزها بوم با پنجه‌هایش در تراس را باز و خیلی با احتیاط آنجا دستشویی می‌کرد، با توجه به متابلیسم بدنش بیست قطره ادرار و یک نخود مدفوع آن هم هر دو روز یک بار.»

انشتارات حرفه هنرمند اخیراً چاپ چهارم «دیگر تنها نیستی» را در ۱۱۲ صفحه و با قیمت ۸۹ هزار تومان عرضه کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها