سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۳
کتاب «بازاندیشی سنت در تفکر اسلامی دوره مدرن» منتشر می‌شود

کتاب «بازاندیشی سنت در تفکر اسلامی دوره مدرن» به زودی از سوی نشر حکمت منتشر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «بازاندیشی سنت در تفکر اسلامی دوره مدرن» نوشته دنیل براون به مناقشه‌های دوره مدرن در میان مسلمانان می‌پردازد و این موضوع را مطرح می‌کند که کشمکش میان مسلمانان در طول تاریخ، بیشتر بر سر تعریف و محتوای سنت معتبر بوده است.

به اعتقاد براون نویسنده کتاب، به‌جای نگریستن به مدرنیته به‌عنوان منبع روشنگری که تاریکی سنت را از بین می‌برد، باید سنت را پرتوی از نور در نظر گرفت که از منشور مدرنیته گذر کرده و طیف رنگارنگی از پاسخ‌ها را پدید آورده است. برخی از این پاسخ‌ها تأثیر مدرنیته را بسیار شدیدتر از دیگر پاسخ‌ها می‌نمایانند، اما به هر حال، همگی، حتی آنها که ظاهراً سنت را به‌تمامه کنار گذاشته‌اند، ارتباط خاصی با سنت دارند.

دنیل براون در این کتاب، به‌خلاف بسیاری از برداشت‌ها از تاریخ روشنفکری اسلامی، مناقشه‌های دورۀ مدرن در میان مسلمانان را میان سنت و مدرنیته نمی‌داند. به نظر او نباید سنت و مدرنیته را کاملاً مقابل یکدیگر دانست. سنت تغییر می‌کند، همچنین ممکن است برای توجیه تغییر به‌کار گرفته شود و حتی می‌تواند حالتی انقلابی پیدا کند. بنابراین، کشمکش میان مسلمانان در طول تاریخ را، در واقع، بر سر تعریف و محتوای سنت معتبر باید دانست.

کتاب «بازاندیشی سنت در تفکر اسلامی دوره مدرن» توسط حسین رضایی هفتادُر ترجمه شده و به زودی از سوی انتشارات حکمت منتشر می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط