شنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۵
گرامیداشت یعقوب لیث، پاسداشت شاهنامه است

محمد رسولی، شاهنامه‌شناس گفت: بنیانی که یعقوب لیث بنا نهاد، ریشه تشکیل و پیدایش شاهنامه ارجمند شده و گرامیداشت وی به نوعی پاسداشت شاهنامه و زبان فارسی است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، محمد رسولی در نشست هماهنگی برگزاری همایش یعقوب لیث که عصر روز گذشته، ۱۲ آبان در موسسه بزرگمهر حکیم برگزار شد، عنوان کرد: اهمیت یعقوب لیث در کار بزرگ او برای صدور فرمان گردآوری تاریخ جامعه و فرهنگ ایران از گاه کهن تا پایان ساسانیان است؛ آن بنیانی که یعقوب بنا نهاد، ریشه تشکیل و پیدایش شاهنامه ارجمند شده است. از این رو در راستای پاسداشت شاهنامه و زبان فارسی باید یعقوب لیث را گرامی داشت.

این شاهنامه‌شناس افزود: یعقوب لیث که در پی ایجاد استقلال دوباره ایران بود می‌دانست این کار بدون زنده کردن تاریخ و فرهنگ این کشور امکان ندارد. بنا بر این به کار مهم گردآوری اسناد معتبر تاریخ ایران و رسمیت دادن و جان دوباره دادن به زبان فارسی برآمد.

رسولی با تاکید بر بزرگی شخصیت یعقوب لیث صفاری و اهمیت کار او در پاسداشت زبان ارزنده فارسی گفت: خوشبختانه مسئولان عالی‌رتبه نظام در پاسداری از زبان فارسی مصمم هستند و تاکید دارند و از این رو ما نیز در اندازه توان خود در راستای سپاس از یعقوب لیث آهنگ آن داریم که آیین بزرگداشت او را در دی ماه که روز یعقوب نیز در آن ماه است برگزار کنیم.


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها