شنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۲
بیش از هزار قصه‌گوی فارسی آثار خود را به جشنواره قصه گویی ارسال کردند

فارس- رئیس جشنواره قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس گفت: تا امروز بیش از هزار قصه‌گوی استان فارسی، آثار خود را در سامانه بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی ثبت و ارسال کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در شیراز، علی خواجه‌نژادیان در جمع خبرنگاران در رابطه با اهمیت قصه و قصه‌گویی گفت: قصه‌گویی همان ابَرنرم‌افزار فرهنگی است که خداوند متعال در قرآن‌کریم به عنوان یک روش و شیوه‌ی ابدی برای آگاه‌سازی مردم در تمام اعصار از آن یاد کرده است.
به گفته خواجه‌نژادیان تربیت کودک از مسیری به غیر از قصه‌گویی به منزل اصلی خود نمی‌رسد و قصه‌ای که از چارچوب و ساختار منسجم فنی برخوردار نباشد قطعاً اثربخش نخواهد بود. البته این به معنای منحصر کردن قصه‌گویی در مدل‌های آکادمیک رسمی نیست.
خواجه‌نژادیان در پاسخ به این پرسش که «نقش قصه در تربیت کودک و نوجوان تا چه میزان است؟» گفت: اگر والدین، معلمان و مربیان به خوبی از معجزه‌ی قصه‌گویی در فرآیند تربیت آگاه شوند، حتماً جریان قصه‌گویی در نظام تربیتی رسمی و غیررسمی ما رونق صدچندان می‌گیرد.
او در پاسخ به این پرسش که «چه راهی را برای فراگیری قصه و قصه‌گویی باید دنبال کرد؟» گفت: برای فراگیر کردن قصه‌گویی، باید سازمان تعلیم و تربیت کودک و انجمن اولیاء و مربیان با قوت پای‌کار بیایند و ظرفیت خودشان را به کانون پیوند بزنند.کتاب مهارت‌های قصه‌گویی باید به درس‌های دانشگاه فرهنگیان وارد شود.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس به میزان مشارکت قصه‌گویان در فارس هم اشاره کرد و گفت: امسال در فارس شاهد مشارکت تعداد قابل‌توجهی از کودکان و نوجوانان مناطق محروم و کودکان کار در جشنواره قصه‌گویی هستیم که مایه مباهات است و باید به این خاطر به مربیانشان آفرین گفت.
خواجه‌نژادیان در پاسخ به این پرسش که فراخوان «کودکان آفتاب» که در استان فارس کلید خورده چه هدفی را دنبال می‌کند گفت: مهرواره «کودکان آفتاب» به تقویت بخش «قصه‌های غزه» در جشنواره امسال خواهد پرداخت، ابتکاری بود که از فارس کلید خورد و امیدواریم که منجر به تولید بسته‌ی ویژه‌ی قصه‌های غزه برای انتشار در سراسر کشور شود.
به گفته‎ او، این مهرواره با موضوع‌های سرزمین دوست داشتنی من فلسطین، شهادت و مقاومت و رؤیاهای کودکانه، ویژه تمام گروه‌های سنی کودک، نوجوان و بزرگسال است.
مدیرکل کانون پرورش فکری فارس در پایان گفت: تا امروز بیش از هزار قصه‌گوی استان فارسی، آثار خود را در سامانه بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی ثبت و ارسال کرده‌اند.
به گزارش ایبنا؛ بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همزمان با شب یلدا برگزار می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها