دوشنبه ۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۷
بزرگداشت ابن یمین سنت فکری بزرگان ایران را به نسل جوان منتقل می‌کند

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: تجلیل از بزرگان و مشاهیری چون ابن یمین موجب انتقال سنت عظیم فکری بزرگان این مرز و بوم به نسل جوان و جدید، همچنین عموم مردم خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، محمود شالوئی، امروز، هشتم آبان در آیین افتتاحیه همایش ملی بزرگداشت ابن یمین فریومدی به میزبانی دانشگاه علامه طباطبایی، در سخنانی عنوان کرد: مفتخریم که مراسم بزرگداشت ابن یمین فریومدی را در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌کنیم؛ شخصیتی که در کنار دانش‌های مختلف حکمی، عرفانی و قرآنی توجه و عنایت ویژه‌ای به شعر و زبان فارسی داشت و خود نیز شعر می‌سرود.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: اگرچه ابن یمین برای استادان و پژوهشگران زبان و ادب فارسی نامی آشناست، با این وصف، اندیشه و شخصیت او آن چنان که باید مورد توجه قرار نگرفته است؛ لذا با توجه به برگزاری همایش ملی بزرگداشت این حکیم و شاعر ایرانی، امید می‌رود که زوایای گوناگون شخصیت وی به ایرانیان و جهان پارسی زبان معرفی شود.

وی در پایان گفت: تجلیل از بزرگان و مشاهیری چون ابن یمین موجب انتقال سنت عظیم فکری بزرگان این مرز و بوم به نسل جوان و جدید، همچنین عموم مردم خواهد شد.

همچنین در این جلسه محسن حبیبی، رئیس دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی طی سخنانی ضمن تقدیر از انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان در برگزاری بزرگداشت ابن یمین فریومدی گفت: ابن یمین از شاعران بزرگ سبک خراسانی است که در دوره حاکمیت سربداران با این دستگاه حاکمیتیِ شیعه ارتباط و همکاری فراوان داشت و علیه ظلم و جور مغولان به مبارزه فرهنگی و اجتماعی پرداخت.

وی تصریح کرد: ابن یمین غزل‌ها و قصائدی دارد، اما قطعات او شهرت بیشتری دارند. نقل است که او درباره امامان شیعه خاصه امام حسین (ع) نیز اشعاری سروده است.

رئیس دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی تأکید کرد: ابن یمین جایگاه ویژه‌ای در میان شاعران فارسی‌گو دارد. از این رو عنایت و توجه به بزرگانی چون او باعث می‌شود جنبه‌های کمتر دیده شده در تمدن ایرانی و اسلامی بیشتر مورد مداقه اهل نظر و پژوهش قرار بگیرد.

نوید فیروزی، دبیر علمی همایش ملی بزرگداشت ابن یمین فریومدی نیز در این جلسه گفت: پرداختن به شخصیتی چون ابن یمین فریومدی باعث می‌شود که لایه‌های پنهان و جنبه‌های ناگفته زبان و ادب فارسی برای مخاطبان عام و متخصص به‌خوبی آشکار شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: گزارش‌های ابن یمین از وقایع و وضعیت اجتماعی و فرهنگی دوران خود بسیار مهم و قابل توجه است و دارای ارزش ادبی و تاریخی قابل توجهی است.

دبیر علمی همایش ملی بزرگداشت ابن یمین فریومدی تصریح کرد: ابن یمین با تمرکز بر قالب قطعه، با دیدگاهی واقع‌گرایانه، گزارش‌هایی از دوره خود را با بیانی ادبی و البته شیوا و صریح به رشته تحریر درآورده که با این اقدام، شعر و نام خود را در تاریخ ادبیات ایران جاودانه و زنده نگه داشته است.

قطعات دل‌انگیز ابن‌یمین ارزش ادبی بالایی دارد

در ادامه، سعید حمیدیان، استاد برجسته زبان و ادب فارسی سخنرانی کرد و گفت: ابن یمین از نظر قوالب شعری هوش خود را نشان داده است، از این نظر قالبی که انتخاب کرده است قطعه است و به واقع قطعات او بسیار دل انگیز و دارای ارزش ادبی والا است.

وی تأکید کرد: قطعات ابن یمین دربردارنده مضامین گوناگون است و آنان که این قطعات را مطالعه می‌کنند بهره فراوان می‌برند.

در پایان این مراسم نیز غلامرضا مستعلی پارسا، رئیس گروه زبان و ادب فارسی دانشگاه علامه طباطبایی طی سخنانی گفت: ابن یمین کاستی‌های فرهنگی و اجتماعی زمانه خویش را به‌خوبی درک کرده بودو به نوعی وجدان بیدار زمانه خویش بود.ا

وی تصریح کرد: از نظر ابن یمین انسان خردمند باید با اعتدال رفتار کند و از افراط و تفریط در کردار خویش برحذر باشد.

در بخش پایانی این رویداد نیز لوح سپاس و تقدیر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی از سوی رئیس انجمن به سعید حمیدیان، استان برجسته زبان و ادب فارسی اهدا شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها