دوشنبه ۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۶
اهدای مجموعه‌ای نفیس از تمبر و پاکت‌های مهر روز به موزه رضوی

خراسان‌رضوی - از سوی یک شهروند مسلمان کانادایی مجموعه‌ای بالغ بر ۱۰۰ پاکت مهر روز و تمبر به انضمام یک کاتالوگ تمبرهای کانادا که معرف تمبرهای چاپ شده در فاصله زمانی ۱۸۵۱ تا ۲۰۲۳ میلادی است به گنجینه تمبر و سکه موزه مرکزی آستان قدس رضوی اهدا شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در مشهد، خلیل جعفر متولد کنیا بیش از ۳۰ سال از عمر خود را در کانادا سپری کرده و در حال حاضر شهروند این کشور به شمار می‌رود. وی طی سفری که ۱۵ سال پیش به مشهد و حرم مطهر رضوی داشت با مجموعه موزه‌های آستان قدس رضوی آشنا شد و از آن زمان تصمیم گرفت تا مجموعه ارزشمند تمبر و پاکت‌های پستی خود را به گنجینه تمبر و سکه رضوی اهدا کند.

خلیل جعفر طی گفتگویی سایر مجموعه‌داران را از سراسر جهان دعوت کرد تا مجموعه‌های ارزشمند خود را با خیال راحت به این موزه بسپارند. وی گفت: در زمان جنگ موزه‌های در معرض درگیری غارت می‌شوند، اما اینجا در حرم مطهر رضوی همه اقلام اهدایی با نام واقف و اهدا کننده به خوبی حفظ شده است.احساس خوبی دارم که توانستم این مجموعه را به این مجموعه اهدا کنیم.

محمد حسین یزدی‌نژاد، مسئول گنجینه سکه و تمبر موزه مرکزی آستان قدس رضوی در خصوص مجموعه اهدایی گفت: در این مجموعه پاکت‌های مهر روز انگلیس، اوگاندا، کنیا، تانزانیا، کانادا، امارات متحده، جزیره جرسی در انگلیس و بعضی دیگر از کشورهای آفریقایی موجود است که تصاویر حیات وحش در حال انقراض پروانه‌ها، لباس‌ها و پوشش‌های محلی، اشیاء سنتی را به نمایش گذاشته است.

وی همچنین تمبرهای چاپ شده توسط دولت کانادا به مناسبت عید سعید فطر را از دیگر آثار موجود در این مجموعه برشمرد.

یزدی نژاد به قدیمی‌ترین اثر موجود در این مجموعه اشاره کرد و گفت: قدیمی‌ترین پاکت مهر روز چاپ جزیره زنگبار – که در حال حاضر بخشی از تانزانیا به شمار می رود- است که این پاکت در سال ۱۹۳۷ به مصرف پستی رسیده و از پاکت‌های نادر بین مجموعه‌داران است.

وی ادامه داد: تمبرالصاق شده بر این پاکت نامه که در همین سال توسط توسط اوگاندا، تانزانیا و کنیا چاپ شده است تصویری از ازدواج جرج ششم و الیزابت را نقش کرده است که عمری بالغ بر ۸۵ سال را دارد.

به گزارش ایبنا؛ یزدی نژاد افزوده شدن این مجموعه را باعث غنای بیشتر گنجینه سکه و تمبر موزه آستان قدس رضوی خواند و از مجموعه داران دعوت کرد تا با اهدای مجموعه های ارزشمند خود همچنان باعث غنای این میراث فرهنگی شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها